• YARIM ALTIN
  1.603,00
  % 0,31
 • ALTIN (TL/GR)
  494,23
  % 0,07
 • 22 AYAR BILEZIK
  449,85
  % 0,10
 • ALTIN (ONS)
  1.803,97
  % -0,43
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.201,00
  % 0,31
 • YARIM ALTIN
  1.603,00
  % 0,31
 • ÇEYREK ALTIN
  801,00
  % 0,37
 • REŞAT ALTINI
  3.233,47
  % 1,32

Eski Tarihli ve Yeni Tarihli Çeyrek Altın Arasındaki Fark

Eski Tarihli ve Yeni Tarihli Çeyrek Altın Arasındaki Fark

Eski Tarihli ve Yeni Tarihli Çeyrek Altın Arasındaki Fark

Şimdiye kadar altın almak ya da bozdurmak için kuyumcuya birkaç kez gittiyseniz kesinlikle böyle bir tanımla karşılaşmışsınızdır. Çünkü eski tarihli küçük altın denildiğinde daha düşük bir ücret söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla kendiniz için olmasa bile bir kuyumcunun içerisinde bu diyalogu yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

 

Yeni tarihli küçük altın

fiyatlarının daha yüksek olması ise akla direkt olarak aradaki farkı getiriyor. Öncelikle bu iki kavramın ne anlama geldiğini ve bu tanımların neden önemli olduğuna değinelim. Eski tarihli altın diyebilmek için bu ürünün önceki senelerde üretilmiş olması gerekmektedir. Fakat içerisinde bulunduğunuz yıl dahil değildir. Yani teorik olarak 2020’nin Aralık ayında üretilmiş bir altın bile 2021 Ocak ayında eski tarihli sayılacaktır. Fakat 2021 Aralık ayında kuyumcuya gittiğinizde 2021 Ocak ayı üretimli bir altın bu sınıfa girmeyecektir.

 

Dolayısıyla yeni tarihli altın için tek kıstas bulunduğumuz yıl içerisinde üretilmiş ya da satışa sunulmuş olmasıdır. Böylece bu tanıma hak kazanır. Bunun bize yansıması ise genellikle fiyat olarak olur. Örneğin fiyatlarını kıyasladığınızda eski tarihli küçük altın her zaman yeniye kıyasla 4-5 TL civarında ucuz olur.

Altın

Altın

Bu fiyat farkının neden ortaya çıktığına dair ciddi bir merak konusu oluşmuş durumda. Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki altın rezervleri çoğunlukla merkez bankaları ve darphanelerdir. Dolayısıyla siz altını kuyumcudan alıyor olsanız bile size sunulan bu altın buralardan alınmak zorundadır. Kuyumcular ise yeni tarihli altın aldıklarında burada damga vergisine tabi olurlar.

 

Oysa eski tarihli altın bir sene öncenin altını olduğu için buradan değil kullanıcılardan, yatırımcılardan gelir. Kuyumcuda bozdurulurken damga vergisi söz konusu olmayacağı için eski tarihliler daha uygun fiyatlı olur. Ancak burada kullanıcıların bilmesi gereken en önemli konu altın satarken eski tarihli ya da yeni tarihli olmasının bir anlam ifade etmemesidir.

 

Yani teorik olarak her kuyumcu kullanıcıdan alacağı yani bozacağı altını hurda fiyatıyla alır. Bu noktada ise yeni tarihli olması bir anlam ifade etmez. Sizin elinizdeki altın hangi yıl üretimi olursa olsun güncel kur üzerinden işlem görür. Tabii ki bu algının oluşmasında bazı hatalı davranışların payı oldukça büyüktür.

altın

altın

Bazı kuyumcular doğrudan damga vergisi ödeyerek yeni tarihli altın almak yerine kullanıcıların bozdurdukları yeni altınları alarak temin etmek istemektedir. Bunu ise eski tarihli altınları 4-5 TL daha ucuza almak şeklinde bir fiyat politikasıyla yapmaktadır. Zira öne sürülen argüman yeni altınlarda söz konusu olan damga vergisidir. Bunu kullanıcı odaklı olarak çözen bir kuyumcunun haksız kazanç elde ettiğini söylemek mümkündür. Elinizde bulunan altın ister 2016 ister 2021 üretimi olsun bu hiçbir şekilde değer bakımından fark etmez. O günün güncel altın alım satım tutarı üzerinden hesaplanır. Ancak altının ayarı fiyat üzerinde etkilidir.

Araç çubuğuna atla
kadın sitesi