• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Pırlanta Kemer Kodu Nedir?

Pırlanta Kemer Kodu Nedir?

Pırlanta, zarafeti ve ışıltısıyla görsel bir mükemmelliğe sahip olan ve gerek kesimi, gerek berrak görünümü gerekse kusursuz renklere sahip bulunan bir takı ürünüdür. İdeal bir pırlantanın gerçek fiyatı 4 temel kritere göre belirlenir. Pırlanta kemer kodu, birçok özelliği belirtir. Kesim, renk, berraklık ve karat (ağırlık) pırlantanın ayırt edici özellikleridir. Özel günlerde hediye edilmek üzere en fazla talep gören kıymetli takı ürünlerinin ilk sıralarında bulunan pırlanta, herhangi bir zarar görmediği takdirde değerinden hiçbir şey kaybetmez.

Düğünlerde alyanstan hemen sonra tercih edilen pırlantalar, evlilik yıldönümleri, evlilik teklifleri, doğum sonrası, anneler günü gibi birçok özel günün en ideal hediyelik takı ürünüdür. Çok yaygın olarak kullanılması bu ürüne ait riskleri de beraberinde getirmektedir. Gerçek olup olmadığı yalnızca mücevherat uzmanları ve kuyumcular tarafından anlaşılabilen pırlantalar, daha değersiz taşlardan üretilerek yüksek fiyatlarla satılabilme riski taşımaktadır. Pırlanta kemer kodu, taşın değerini korumak adına kullanılan yöntemlerden biridir.

Kemer Kodu Pırlantanın Değerini Korur

Pırlanta özellikle son dönemlerde oldukça fazla tercih edilen bir ürün haline gelmiş bulunmaktadır. Muhteşem zarafetiyle kadınların gözdesi olan pırlantaların taşıdığı en büyük risklerden biri kullanılan taşın sahte olması veya üretimin doğal pırlanta taşından değil de laboratuvar ortamında üretilen taşlardan imal edilmiş olmasıdır. Tüm dünyada geçerli bir değere sahip olan pırlantaların değerlerini korumak adına uygulanan pırlantaların sertifikalandırılması bu konuda alınmış olan en ciddi önlemlerden biridir. Sertifika bir nevi pırlantanın kimlik belgesidir ve alım-satım işlemlerinde kimlikte yazan bilgilerle taş karşılaştırılarak fiyat belirlenir.

Pırlantanın değerini koruyan bir diğer yöntem ise, uygun kemer genişliğine sahip olan pırlantalara kemer kodu işlenmesidir. Böylece, herhangi bir sebebe bağlı olarak tamirat görmesi gereken pırlantaların değiştirilme ihtimali ortadan kaldırılarak taşın değeri koruma altına alınmaktadır. Sertifikaya sahip olan ancak kemer kodu olmayan pırlantaların da gerçekliğinden şüphe edilmez. Çünkü pırlantaya kemer kodunun yazılmamış olması, yüksek ihtimalle pırlantada kod yazacak bir kemer genişliğinin bulunmayışıdır. Sertifika ve kemer koduna sahip bulunan pırlantaların çalınması halinde normal yollardan satılabilmesi söz konusu değildir. Taşın çalınması veya değiştirilmesi gibi durumlarda taş sahibinin taş bilim merkezleri olan HRD veya GİA gibi kuruluşlara baş vurması bulunabilmesi adına önemli kolaylıklar sağlar.