• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ALTIN (TL/GR)
  411,34
  % 0,25
 • 22 AYAR BILEZIK
  377,00
  % 0,80
 • ALTIN (ONS)
  1.698,02
  % 0,06
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.669,00
  % -0,11
 • YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ÇEYREK ALTIN
  670,00
  % -0,29
 • REŞAT ALTINI
  2.701,47
  % 1,09

Haftanın Kazandıranı Borsa İken Altın Yatırımcısını Üzdü

Haftanın Kazandıranı Borsa İken Altın Yatırımcısını Üzdü

Haftanın Kazandıranı Borsa İken Altın Yatırımcısını Üzdü şimdi yatırımcı ne yapmalı , neler oluyor biz konumuza göz gezdirelim.

Yatırımcıların sürekli olarak ilgilendikleri birkaç temel opsiyonun arasında altın da bulunuyor. Altın, döviz, borsa üçlüsü her zaman için yatırımın bel kemiği olarak düşünülebilir. Döviz içinse Dolar ve Euro diğer para birimlerine kıyasla Türkiye’de en çok yatırım yapılan seçenekler olarak görülüyor. Tabii ki değerleri sabit kalmayan bu yatırımların kâr ve zarar oranları dönemsel olarak değişken olabiliyor. Yatırımcısının güvenli bulduğu ve uzun vadede kazandırdığı gerçeğiyle yöneldiği altın ise bu hafta yatırımcılarını üzdü.

Altın değer kaybı yönünden bir süredir aşağıya doğru bir ivmeyle hareket ediyor. Dolayısıyla yeni altın yatırımcıları için ciddi bir zarardan söz etmek mümkün. Uzun vadeli altın yatırımcıları ise süre baz alındığında yine kâr marjlarını sürdürebiliyorlar. Ancak altın ons fiyatı için kritik seviyelere yaklaşılmış olmasından dolayı tedirginlik mevcut.

Altın ne kadar düşer

Altın ne kadar düşer sorusunun karşılığının böylesine spekülatif bir piyasada cevabını bulmak çok zor. Özellikle bu hafta gibi net olarak zarar gördüğümüz dönemlerde bu soru daha fazla gündeme geliyor. Borsa İstanbul’un bu haftaki grafiğine baktığımız zaman hisse senetleri güzel bir artış ivmesi yakaladı. Buna göre %1,18 oranında büyüyen değerle yatırımcılarına kazandırdı.

Hem altının hem dövizin düşmesi ise tabii ki altın üretimi, arz talep dengesi ve Merkez Bankası düzenlemeleriyle doğru orantılıdır. Bildiğiniz gibi özel altın üreticilerinden Merkez Bankasının baz fiyattan ilk satın alım hakkı bulunuyor. Böylece rezervle doğru orantılı olarak altın fiyatları oynayabiliyor. Buna dış etkenleri ve piyasada yaşanan belirsizlikler eklendiğinde ise daha da önemli bir hale geliyor.

Borsa’nın %1,18 oranında kazandırdığı bu haftada da düşüşler hemen hemen yakın sınırlarda gözlemlendi. Mesela Dövizlere bakıldığında Dolar Türk Lirası paritesinde %1,08 oranında bir düşüş yaşandı. Euro düşüş açısından biraz daha makul seviyede kaldı ama %0,63 değer kaybetti. Bunun yanı sıra altın düşüşünü sürdürdü ve %1,26 oranında değer kaybını yatırımcılarına yaşattı.

borsa

Fikirler

Külçe Altın Fiyatları

Kapalıçarşı pazarında 24 ayar külçe altın fiyatları yaşanan gerilemeyle beraber 438,20 TL’ye ulaştı. Gram fiyatının 438,20 TL olması çok tercih edilen altın türlerinde de bariz oynamalara davetiye çıkardı. Örneğin Cumhuriyet altını için fiyat %1,22 düşüşle 2,908 TL oldu. Çeyrek altın ise 710 TL satış fiyatıyla karşımıza çıktı.

Böylesine düşüşlerin devam etmesi durumunda altın yatırımcısının farklı emtialara yönelmesi mümkün gibi duruyor. Ancak parasal işlemlerde düşüşlerin ardından yaşanan yükselişler çoğu zaman yatırımcılara fazlasıyla kazanç sağlayabiliyor. Bu sebepten ötürü altın yatırımı yapmaya devam edecek insanlara da rastlamak mümkün oluyor. Özellikle düşüş ivmesini gösterdiği şu günlerde mevcut yatırımını arttıran ya da yeni altın yatırımı yapan çok sayıda insan var. Beklentiler ise kritik ons fiyatı barajlarından dönerek yükselmesi ve yine yatırımcısının yüzünü güldürmesi yönünde.

Yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.
Ferdi Demirci