• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Gram Altın Neden Değerli?

Gram Altın Neden Değerli?

Altın, insanların binlerce yıldır vazgeçemediği en kıymetli madenlerden biridir. Nadiren ve çok zor bulunabilir olması sebebiyle kıymetini her daim muhafaza edebilen altın, tüm dünyada nakit paranın yerine geçebilen bir maden olması sebebiyle büyük ilgi görüyor. Kararmaması ve pırıltısını her şart altında koruyabiliyor olması sebebiyle insanlık tarihinin en değerli süs eşyalarından biri haline gelen bu değerli maden, günümüzde de değerini koruyarak en çok tercih edilen yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Peki, gram altın neden değerli? Gelin hep beraber inceleyelim…

Altın diğer madenlerle kıyaslandığında ortaya çıkan ilginç bir özelliğiyle de neden bu denli kıymetli olduğuyla ilgili ipucu veriyor. Periyodik tabloda 118 farklı element bulunmasına rağmen, insanın para birimi olarak sadece altını seçmiş olması, bu madenin neden bu kadar değer gördüğünü net bir biçimde açıklıyor.

Gram Altın Neden Daha Çok Tercih Ediliyor?

Günümüzde hem büyük yatırımcılar hem de küçük birikimlerini korumaya çalışan kişiler binlerce yıldır değerini koruyan altına yatırım yapmayı tercih ediyor. Ülkemizde, farklı ebat, ağırlık ve tasarımda satışa sunulan altın takılar arasında insanlarımız en fazla gram altına rağbet gösteriyor. İnsanların altına yaptıkları yatırımların ölçüsü, o toplumdaki refah düzeyine göre farklılıklar gösteriyor. Ekonomik gelir düzeyi yüksek olan toplumlarda daha çok bilezik, künye, gerdanlık gibi daha yüksek maliyetli ürünler tercih edilirken, kısıtlı bütçeleriyle birikim yapmak isteyenler gram altına yöneliyor. Bu talep fazlalığı da gram altını diğer ürünlere göre bir adım öne çıkarıyor.

Gram Altın Düğün Sezonlarının Gözdesi Olmaya Devam Ediyor

İstikrarlı çıkışını sürdürerek yatırımda en güvenli limanlardan biri olduğunu ispat eden altın, özellikle yaz aylarının başlaması ve düğün sezonunun acımasıyla birlikte yukarı yönlü ivme kazanıyor. Düğünlerde yapılan takı merasimlerinin gözdesi olmaya devam eden gram altın, diğer altın takı çeşitlerine göre daha uygun fiyatlara sahip olmasından ötürü tercih sıralamasında ilk sıralarda yer almayı sürdürüyor.

Gram altın ev hanımlarının bütçelerinden artırdıkları küçük miktarlarla alınabilir olması sebebiyle de diğer altın ürünlerinin önüne geçiyor. Her geçen gün yükselişini sürdürerek küçük yatırımcıyı sevindiren altın, özellikle korona virüs salgını sonrasında yatırım riskinden kaçan büyük sermaye sahiplerinin de en güvendiği limanlar arasında ilk sırada yer alıyor.