• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ALTIN (TL/GR)
  411,34
  % 0,25
 • 22 AYAR BILEZIK
  377,00
  % 0,80
 • ALTIN (ONS)
  1.698,02
  % 0,06
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.669,00
  % -0,11
 • YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ÇEYREK ALTIN
  670,00
  % -0,29
 • REŞAT ALTINI
  2.701,47
  % 1,09

Gözde Yatırım Aracı Altının Hikayesi!

Gözde Yatırım Aracı Altının Hikayesi!

Gözde Yatırım Aracı Altının Hikayesi!

İlk Altın nerede keşfedilmiş ve bunu kim bulmuş gelin birlikte sizinle altının hikayesini gözden geçirelim.

Altın işlenmesinden tutunda, bulunmasına kadar zor ama sonuçları çok değerli olacak bir maden türüdür. Günümüzde bakır madeni, cam madeni, elmas madeni gibi birçok maden çeşidi bulunmaktadır ve bu maden çeşitleri de çok yönlü alanlarda kullanılabilmektedir. Ancak altın madeni hem bulunması yönünden, hem de bulunduğu bölgeden çıkarılması yönünden birçok işlemden geçmektedir.

Altın başlı başına tek bir maden türü olmasına karşın bu maden kendi içerisinde çeşitli hallerde işlenerek türlü durumlara getirilip, insanların gözdesi haline gelmektedir. İnsanoğlu altın deyince her dönem merak uyandıran bir hal içine girmektedir. Altının değeri maddi anlamda insanları yorsa dahi altın insanlık için vazgeçilmez bir madendir.

Altın olayı işçilik gerektiren ve bu işçilikte ise dikkat gerektiren bir iştir. Altının yerini ve madenini bulduktan sonra işin diğer bölümü çok önemlidir. Çünkü altın madeni saf hali ile ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu altın herhangi bir biçimde devlet koruması altına alınmadan işlenmesi ya da işletilmesi diğer şahıslar adına tehlikeli ve yasak bir işlemdir. Bu sebepten ötürü de altın olayının hem kur değeri olarak, hem de bulunarak işlenmesi olarak belirli süreçlerden ve izinlerden geçmesi gerekmektedir.

Altının Hikayesi

Altının Hikayesi

İnsanoğlu her ne kadar altın madenine rağbet gösterse zaman geçtikçe ve teknoloji geliştikçe online ortamda olan ve el ile tutulamayan dijital para birimlerinin değeri artış göstermektedir. Bu dijital para birimlerinin artış göstermesinin en büyük sebebi ise bazı kaynaklara göre “dünyayı yöneten insanlar” adı altında olan kişilerin durmadan dijital para birimine para yatırımı yaparak, altının değerini düşürmesinden kaynaklanmaktadır.

İster şu olsun, ister bu olsun “altın” el ile tutulup, göz ile görülebilecek bir madde olduğu için kripto para birimleri olan bitcoin ya da diğer dijital para birimlerine göre asla değerini kaybetmez. Altın olayı çıkarılması belirli bir profesyonellik gerektiren ve çıkarıldıktan sonra da işlenme süreci belirli bir periyottan geçecek işlemlere tabi tutulmaktadır.

Altının işlenmesinden tutunda, belirli bir şekle getirilmesine kadar tüm süreçler altın ustaları tarafından ayrı ayrı takip edilmektedir. Altın işlemeciliğinde hiçbir hataya yer verilmeyip, altın şeklinin en iyi görüntüye ve insanlara hitap edecek dereceye getirilmesi için çok ince ayrıntıların harfiyen takip edilmesi gerekmektedir.

Günümüzde altının değeri kripto para birimlerine bakış her ne kadar zayıf gözükse bile el ile tutulup, göz ile görüne bildiği için diğer elmas olsun ya da görünmeyen dijital para birimleri olsun, hepsini zayıf bırakabilecek güçtedir. Çünkü altının bulunması ve bulunduğu yerden çıkarılması çok zorlu bir süreçtir. Bu süreçte deneyim ve tecrübe gerektirmektedir. En ufak bir hataya yer vermeyecek altın işlemeciliğinde, hata olduğu zamanda geri dönüşü olmayacak sonuçlar doğurabilmektedir. Kısacası altın insanoğlunun tarihidir ve geçmişten bu zamana kadar vazgeçilmeyecek bir tür taş birimidir.

Paylaşımlarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
Ferdi Demirci