• YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  494,56
  % 0,12
 • 22 AYAR BILEZIK
  449,85
  % 0,10
 • ALTIN (ONS)
  1.803,72
  % 0,02
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.200,00
  % 0,12
 • YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,12
 • ÇEYREK ALTIN
  801,00
  % 0,25
 • REŞAT ALTINI
  3.232,47
  % 1,14

Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Ethereum en basit anlatımla Ethereum Blockchain teknolojisine bağlı bir dağıtık platformdur. Ethereum Blockcahin’in kurucusu Vitali Buterin’dir. Ethereum, genelliklle diğer altcoinlerin piyasalara sunulması için toplanan ön taleplerin karşılandığı kripto para birimidir. Yani ICO’lar bağış ve talep topladığında Ethereum ile ödeme yapılmaktadır.

Bitcoin İle Ethereum Arasındaki Fark Nedir?

Ethereum da BTC gibi dağıtık bir kripto zincir platformudur. Bu iki dijital para devlerinin arasındaki fark ise kullanıcıların kullanım amaçlarına veya yetkinliklerine göre ortaya çıkmaktadır. Bitcoin, anonim, şeffaf ve dağıtıktır.  Ethereum’u Bitcoin’den ayıran en mühim farkı ise akıllı sözleşme sistemi adı verilen sistemdir. Bitcoin’e göre daha hızlı üretim ve operasyon sonuçlandırma süresine sahip olan Ethereum, BTC’nin aksine 10 dakika gibi bir sürede değil, 15 saniye gibi bir blok üretim hızına sahiptir. Diğer bir deyişle operasyonların doğrulanması işlemi daha Ethereum’da daha hızlı işlemektedir diyebiliriz. Ayrıca Ethereum Madenciliğinde Bitcoin madenciliği yerine işlemci gücünüz önemsizdir. Çünkü BTC madenciliği ASIC ve CPU gibi sistemlerden gücünü almaktadır. Fakat Ethereum madenciliği GPU diye de bilinen Grafik Kartınıza bağlı bir işlem gücüne ihtiyaç duymaktadır.

Kısa bir deyişle Bitcoin kazmak için işlemciye, Ethereum kazmak için ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Bu sayede diğer üreticiler arasında belirli bir denge sağlanmış olup Ethereum madenciliği yaparken diğer dijital paraların gerisinde kalmayacaksınız.

Peki Nedir Bu Akıllı Sözleşme?

Akıllı Sözleşme, aslında programlanabilir bir para olarak da bilinen Ethereum’un içindeki komut kodlarının bulunduğu dosyalara verilen addır. Ethereum, programlanabilir bir kripto para zinciri olduğu için de belirlenmiş bir operasyonun bütün doğal koşullar sağlandığı anda otomatik olarak sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bitcoin transferleri yaptığınız durumlarda kişinin sizi tanıması ya da BTC adresinizi açıkça bilmesi durumlarında transfer tarafları arasında sınırlı kalmak suretiyle ve güvenlik tedbirleri amacıyla bu transferin detayları öğrenilebilir. Transferin izi sürülebilir.

Ethereum

Ethereum

Ethereum Üretimi Nasıl Gerçekleşir?

Ethereum üretimi BTC üretimi ile aynı yöntemlere sahip gibi görünse de aslında bazı ufak detaylar sayesinde Ethereum madenciliği daha avantajlıdır. Çünkü ethereum üretimi için öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız yeterlidir. Sonrasında gerekli olan programları yükler yüklemez üretim yapmaya başlamış olacaksınız.

Bireysel olarak üretilebilen Ethereum, aynı zamanda belli havuzlara dahil olarak da üretilebilmektedir. Tabi ki aynı fiziksel madencilik anlayışında olduğu gibi tek başınıza toprağı kazmak, kepçesi olan bir arkadaşınızdan yardım istemekle kıyaslanamayacak kadar hafif kalacaktır. Aynı bu mantıkla da havuzlara dahil olduğunuz anda daha hızlı üretimler gerçekleştirebileceksiniz. Ethereum üretebilmeniz için özel bilgisayarlara veya aletlere ihtiyacınız yoktur. Masrafı Bitcoin madenciliğine nazaran %3500 kadar daha azdır.

Her gün 0,00001 BTC kazabilen bir sistemi kurabilmeniz için günümüz şartlarında ortalama 100 bin doların üzerinde bir harcama yapmanız gerekmektedir. Ancak aynı harcamayı ekran kartlarına ve dolayısıyla Ethereum üretimi için harcayacak olursanız, ortalama aynı sürede 2,11111 oranlarında Ethereum kazmış olacaksınız.

(Yukarıda verilen rakamlar düz mantık hesabına dayalıdır, yatırım tavsiyesi içermez!)

Ekran kartınızla ve hele ki güçlü ekran kartları sayesinde ( Örneğin, Nvidia RTX 3000 Serisi ) çok daha verimli bir şekilde Ethereum üretimi yapabilme şansınız bulunmaktadır.

Ethereum Ve Diğer Altcoinlerin Arasındaki İlişki

Ethereum sistemi yeni binlerce yazılımın ortaya çıkarılmasını sağlayabilecek potansiyeli karşılayabilecek kadar güçlü bir sistem olduğundan, daha sonra ortaya çıkartılan neredeyse tüm altcoinlerin işlemlerinin onaylandığı sistem haline gelmiştir. Yeni bir altcoin piyasaya sürülmek istendiğinde ICO ismiyle de bilinen “İlk Para Teklifleri”‘nin söz konusu altcoinin piyasaya sürülmesinin öncesinde kitlesel fonların toplandığı sistemdir. Söz konusu olan fonların toplanması ise Ether parası ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede Ethereum sistemi piyasaya sürülecek olan yeni kripto paraların dolaşıma katılmasını sağlayan bir sistem görevini üstlenmiştir.

Ethereum Nasıl Satın Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Türk Lirası ile Ethereum alım satım işlemleri yapabilmek aslında sanılanın aksine aşırı kolay ve saniyeler süren bir dizi işlemden ibarettir. Herhangi bir teknik yetkinliğe muhtaç olunmadan banka havalesi, kredi kartları ile ödemeler ve hatta mobil ödeme gibi çok basit yöntemlerle Ethereum satın almak mümkündür. Ve hatta bazı Avrupa ülkelerini bile geride bırakacak şekilde ülkemizde kripto para alışverişleri yapılabilmektedir.

Yatırım tavsiyesi değildir.
Ferdi Demirci

Araç çubuğuna atla
kadın sitesi