• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

En İyi Yatırım Aracı Altın mı?

En İyi Yatırım Aracı Altın mı?

En iyi yatırım aracı hangisidir ? Altın’a yatırım yapılır mı ? Altına yatırım yapmak doğru karar mı ? Altın yatırım olarak fırsat mı ? Altın kazandırır mı? Altın fiyatları ne kadar yükselir ? En doğru yatırım hangisidir ? sorularınızın cevapları bu yazımızda…

Ülkemizde çoğu kişi son yıllarda yatırım yapmak istiyor. Ülkemizde pek çok yatırım aracı mevcut. Bunlar arsa, gayrimenkul, faiz, altın, gümüş, döviz, kripto para. Listeyi uzatabiliriz ancak ülkemizde en çok rağbet gören yatarım araçları bunlar. Türk Lirası’nın sürekli değer kaybetmesi çoğu kişiyi Türk Lirası’ndan uzaklaştırıyor. Hal böyle olunca çoğu kişi diğer yatırım araçlarına yöneliyor. İki yıl önce zirveleri gören kripto paralara hala geleceğin yatırımı olarak bakılıyor ancak virüsten dolayı kripto borsası da zarar gördü. Bitcoin 65.000₺ civarında hareket ediyor. Arsa ve gayrimenkuller ise al sat yapan kişiler için ideal durumda.

Uzun vadede en çok kazandıracak olan yatırım altın ve gümüş. Altın istediği atağı yaptı ve hala yükselmeye devam ediyor. Altına göre daha düşük değerde olan gümüş ve platin de buna benzer sert bir hareket yapabilir. Bu yönden altın, gümüş ve platin alanlar gelecekte güzel kar edebilir. Altın fiyatı daha yüksek olduğu için lokomotif altın. Altının yükselişine bağlı olarak diğer madenler de değerleniyor. Bundan 10 yıl önce alınan Bitcoin’ler ile şuan milyoner olunabiliyor. Bundan 10 sene sonra kripto paraların durumu merak konusu. Somut bir para birimi olmadığı için kafalarda hala soru işaretleri var. Devletlerin kripto paraya geçişi, kendi kripto paralarını üretmeleri veya mevcut kripto para birimlerini kullanmaları kripto paraların da yükselişini hızlandıracaktır. Yatırım araçlarının 2019 getirilerine bakıldığında, altın geçen yıl yüzde 33,4 kazandırdı. Onu borsa ve mevduat faizi izledi. Borsa 25.7, mevduat faizi yüzde 19.5, dolar yüzde 12.3, Euro yüzde 9.9, tahvil faizi yüzde 9,5 kazandırdı. Virüsten dolayı düşen piyasalarda sağlık hisseleri sudan ucuz hale gelmişti. Sağlık şirketlerinin hisselerini toplayanları önümüzdeki günlerde güzel günler bekliyor diyebiliriz. Virüste ikinci dalga gelmesi veya mevcut halinin devam etmesi sağlık şirketlerinin hisselerinin yükselişine yardım edebilir. Yine de tüm bu verilere bakıldığında risksiz ve en iyi kazandıran yatırım aracı altın.