• YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  494,63
  % 0,13
 • 22 AYAR BILEZIK
  449,85
  % 0,10
 • ALTIN (ONS)
  1.803,72
  % 0,02
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.200,00
  % 0,12
 • YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,12
 • ÇEYREK ALTIN
  801,00
  % 0,25
 • REŞAT ALTINI
  3.232,47
  % 1,14

En az zarar edeceğiniz altın ?

En az zarar edeceğiniz altın ?

En az zarar edeceğiniz altın ? Bu soruyu herkes merak ediyor. Sizce Hangi Altın Daha Kârlı gelin birlikte bu yazımızda bu sorunun cevabını arayalım.

Altına yatırım yapmak herkesin hemfikir olduğu uzun vadeli bir kazanım yöntemidir. Tabii ki bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalardan söz etmeliyiz. Bilinçsiz bir biçimde yapılacak hiçbir yatırım yüksek miktarlarda kâr getirmez. Aynı zamanda yatırım yapacağınız emtia altın gibi kısa vadede bozdurunca zarar, uzun vadede ise kâr bırakıyorsa buna kesinlikle dikkat etmelisiniz.

 

Al sat yaparak yatırım yapanların en uzak durduğu emtialardan birisi altındır. Çünkü bir hisse senedi gibi yükseliş ve iniş grafiği net olarak düşünülemez. Diğer yatırım türlerinde belli bir alış fiyatı ve satış fiyatı vardır. Altın alış fiyatı ile satış fiyatı tıpkı diğerleri gibi dalgalanır. Aynı zamanda altının fiyatını belirleyen unsurlar ise burada farklı bir noktaya dikkat çeker. Mesela değerli metallerin saflığını belirtmek için kullanılan karat ya da altın ayarı karşımıza direkt olarak çıkar.

 

Altın ayarı fiyatı etkileyen bir nokta olduğu için altın alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler arasında sayılır. Örneğin çeyrek altın fiyatları yükselip düşebilir. Ancak satın almak istediğinizde farklı ayarlara göre aralarında fiyat farkı olan farklı çeyrek altınlar görebilirsiniz. Bir diğer önemli husus ise işlenmiş altındır.

 

Bir altının üzerinde ne kadar işlem varsa değer bazında da o kadar kayıp yaratabilir. Alım aşamasında değil ancak bozduracağınız zaman işlem gördüğü için fiyat kaybı yaşarsınız. Bu sebeple hangi altın daha fazla kazandırır sorusunun yanıtını verirken işlem görmemiş altınlar olarak verebiliriz.

En az zarar edeceğiniz altın hangisidir?

Genellikle yastık altı yatırımlarda en çok görülen altın türü çeyrek altındır. Küçük altın fiyatları hem daha uygun olması bakımından hem de ufak miktarlarda ihtiyaçlarda bozdurulabilmesi açısından tercih sebebi olabiliyor. Altın yatırımı yaparken de bilezik, gerdanlık gibi işlemesi bol ürünlerden ziyade küçük altın ya da biraz daha yüklü bir yatırım için ata lira tercih edilebilir. Ata lira ve çeyrek altın en az zarar edeceğiniz altın yatırım türüdür. Daha doğrusu aldıktan sonra bozdururken fiyat farkının en az olduğu altınlardır.

En az zarar edeceğiniz altın

En az zarar edeceğiniz altın

Tabii ki bu kapsamda daha az alış satış farkı olan altın türlerine de yönelebilirsiniz. Bunun için külçe altın en net örnektir. Bakıldığı zaman neredeyse hiçbir işlemden geçmemiş diyebiliriz. Üzerindeki işçilik minimum seviyede olduğu için altında zarar etmemek için ilk tercihiniz külçe olabilir. Ayrıca geçmişte külçe ağırlıkları çok daha yüksek iken artık farklı bütçelere yatırım amaçlı olarak sunulabiliyor.

 

İşçilik payının en çok karşımıza çıktığı gümüş için de aynı durumun geçerli olması altın alırken aklınıza gelebilir. En kârlı altın yatırımı için külçe almak, eğer külçeden daha ufak bir yatırım yapmak istiyorsanız ata lira veya küçük altına yönelmek doğru adım olacaktır. Altın ile kazanmanın en özünde uzun vadeli yatırım olması olduğunu unutmamalısınız. Külçe altına da küçük altına da yönelseniz belli bir süreden önce elinizden çıkarmamanız şart.

Paylaşımlarımız yatırım taviyesi değildir.
Ferdi Demirci

Araç çubuğuna atla
kadın sitesi