• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Cumhuriyet Altını ve Reşat Altını Arasındaki Farklar Nelerdir?

Cumhuriyet Altını ve Reşat Altını Arasındaki Farklar Nelerdir?

Altın her dönemde insan yaşamında hep aynı değerde yer alan bir madendir. Oldukça nedir bulunabilen bir element olan altın, az miktarda üretilmesi sebebiyle her zaman yüksek değerden satılan bir takı ürünü olmayı sürdürmüştür. Cumhuriyet altını ve reşat altın arasındaki farklar, işçilik ile bağlantılıdır.

Altın yumuşak bir element olması sebebiyle kolay işlenebilmekte ve farklı tasarımlar halinde imal edilerek insanların kullanımına sunulmaktadır. Her dönemin en sağlam yatırım araçlarından biri olan altın, özellikle para piyasalarındaki belirsizlik, nakit azlığı ve kaos yaşanan dönemlerinde yükselişe geçerek yatırımcılarına yüksek oranlarda kazanç sağlamaktadır.

Külçe ve onslar halinde satılarak büyük yatırımcılara kazanç olanağı sağlayan altın, küçük yatırımcılara da farklı şekillerde sunularak tasarruf edebilmelerine olanak sağlamaktadır. Ülkemizde gram, çeyrek, yarım, Cumhuriyet, Reşat gibi farklı biçimlerde piyasaya arz edilen altın çeşitleri arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Peki, Cumhuriyet altını ve reşat altın arasındaki farklar nelerdir?

Cumhuriyet Altını

Tam altın veya Ata lira olarak da adlandırılan Cumhuriyet altını, ziynet ve sikke olarak iki guruba ayrılır. Ziynet gurubunda bulunan Cumhuriyet altını 22 ayar ve 7.016 gram ağırlığa sahiptir. Sikke olarak adlandırılan tam altın ise yine 22 ayar olmakla birlikte 7,216 gram ağırlığa sahip bulunmaktadır.

Reşat Altını

Tarihi öneme sahip bulunan Cumhuriyet altını gibi Reşat altını da belli bir döneme atfen basılmış olan bir altın paradır.  Osmanlı padişahları arasında bulunan Beşinci Mehmet Reşat adına basılarak günümüze kadar basımına devam edilen para Cumhuriyet altını ile aynı değere sahiptir. Ancak, piyasada nadiren bulunması sebebiyle özellikle koleksiyoncular arasında daha yüksek fiyatlarla alıcı bulabilmektedir. Reşat altını da Cumhuriyet altını gibi 22 ayar ve 7,2 gram ağırlığa sahip bulunmaktadır.

Piyasada çok az bulunması sebebiyle orijinalini elde etmek bir hayli zordur. Reşat altının yüksek değerle satılması sebebiyle sahtelerinin de piyasaya sürüldüğü bilinmektedir. Bu sebeple yatırım aracı olarak Reşat altını almayı düşünenlerin sertifikalı olanları tercih etmesi tavsiye edilmektedir. Gerek Cumhuriyet, gerekse Reşat altını yatırımcısına her daim kazandıran ürün olmalarının yanı sıra hatıra özellikleri sebebiyle sıkça tercih edilen altın para çeşitleri arasında bulunmaktadır.