• YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,37
 • ALTIN (TL/GR)
  494,50
  % 0,12
 • 22 AYAR BILEZIK
  449,85
  % 0,10
 • ALTIN (ONS)
  1.804,00
  % 0,02
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.200,00
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,37
 • ÇEYREK ALTIN
  801,00
  % 0,25
 • REŞAT ALTINI
  3.232,47
  % 1,35

Çeyrek, Yarım, Tam Altın Kaç Gramdır?

Çeyrek, Yarım, Tam Altın Kaç Gramdır?

Çeyrek, Yarım, Tam Altın Kaç Gramdır?

Altın almadan önce en çok karşılaşılan noktalardan birisi altınlar için konulmuş bazı isimlerdir. Genellikle küçük altın ya da çeyrek altın denilen ve en çok tercih edilen seçenek asıl kafa karışıklığının sebebidir. Çünkü boyutlar genellikle tam altın, yarım altın ve çeyrek altın şeklinde ilerler. Aynı zamanda küçük ibaresinin kullanılması bu karışıklığın sebebi olabilir.

Altın kaç gramdır olan konumuza şimdi detaylıca bakalım.

Ayrıca ekonomik bazı durumlar neticesinde bazı yeni altın türleriyle de karşılaşmaya başladık. Bu noktada da çeyreğin çeyreği, yarımın çeyreği ya da gram altının çeyreği gibi bazı uç noktalarda isimler doğdu. Daha uygun fiyatlı olmasının insanlar üzerinde pozitif etki yarattığı ise tartışmaya kapalı bir konudur.

Her değerli metal gibi altın için de bazı sayılar önem arz eder. Öncelikli olarak ağırlık bu tip emtialar için en önemli unsurlardan birisidir. Fakat işleme aşamasında çeşitli malzemeler kullanıldığını hatırlatmak gerek. Haliyle ağırlığı arttıran bu metaller bir noktada farklı bir kafa karışıklığı yaratan ayar yani karat ismini ortaya çıkarıyor. Aynı şekilde iki çeyrek altınınız olduğunu düşünelim. Ayarları farklı ise pahası farklı olacaktır.

altın kaç gramdır

altın kaç gramdır

Altın fiyatları

Altın fiyatları için ağırlık temel öneminden bahsettik. Şimdi ise tam ya da yarım gibi isimlerle dile getirilen ürünlerin altın gramlarına bakalım.

 • Çeyrek Altın

Çeyrek aynı zamanda küçük altın olarak da bilinir. Bu altının gramı 1,754 gram olarak ölçümlenir. Fakat içeriğindeki saf altın miktarı 1,6065 gramdır. Cumhuriyet altınının da dörtte biri olarak tanımlanabilir. Çeyrek ismi buradan gelir.

 • Yarım Altın

Yarım altın için gramaj 3,508 iken, has altın miktarına bakıldığında çıkan sonuç 3,21 seviyesindedir.

 • Tam Altın

Tam altın yerine ziynet altın dendiğine de şahit olabilirsiniz. Ağırlığını 7,016 gram olarak ölçmek mümkündür. Altın değeri ise 6,42 gram seviyesinde olur.

 • Cumhuriyet Altını

Ata altın veya daha çok bilinen adıyla Cumhuriyet altınıdır. Ata lira dendiğine de rastlamak mümkündür. Gramaj olarak 7,216 gram söz konusudur. İçeriğindeki saf altın miktarı ise 6,60 gramdır.

Ayrıca piyasada daha nadir rastladığımız diğer altın türlerine de değinmeden geçmeyelim. Örneğin Gremse altın bir diğer deyişle iki buçukluk olarak bilinir. Bu altın 10 çeyrek altına ya da 5 yarım altına bedeldir. Bu yüzden 2.5’luk olarak adlandırılır.

Reşat altın ve Hamit altın ise piyasada nispeten az bulunduğu için daha değerlidir. Oysa gramaj olarak ve piyasa değeri olarak cumhuriyet altını ile aynı seviyededir. Sadece her zaman bulabilmek mümkün olmadığı için daha yüksek meblağlarla işlem gördüğüne şahit olabilirsiniz.

Altın fiyatı neye göre belirlenir sorusunun yanıtında gramaj gerçekten önemlidir. Ancak yukarıda da gördüğünüz gibi saf altın miktarı tam olarak tüm ağırlığı yansıtmamaktadır. Çünkü bakır, gümüş gibi farklı metallerle işlenmektedir. Bu durum ise 18 ayar, 22 ayar ya da 24 ayar gibi kavramları doğurur.
Ferdi Demirci

Araç çubuğuna atla
kadın sitesi