• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Borsada Zengin Olmak İçin Ne Yapmalı?

Borsada Zengin Olmak İçin Ne Yapmalı?

Borsada Zengin Olmak İçin Ne Yapmalı?

Borsa, içerisinde bolca ihtimal, bolca sallantı ve değişkenlik barındıran bir pazardır.  Borsada zengin olmak için ne yapmalı? gibi sorular soran arkadaşlarımız iyi okusunlar. Çünkü borsa, içerisinde ne satın aldığınız önemsiz olmakla birlikte, o satın aldığınız birimin değerinin hangi zaman ölçülerinde hangi standartlara ve seviyelere erişebileceğini ön görmeniz önemlidir. Yani borsanın en önemli 5-6 kuralından birinden bahsediyoruz. Gelin bu kuralları daha detaylı anlatalım.

 

 1. Borsa Demek, Sabır Demek

Borsada zengin olmak için ne yapmalı?
Sorusunu soran milyonlardan biriyseniz böyle buyrun ancak şunu belirtmemiz gerekir ki, üşengeç, sabırsız ve aceleci birisiyseniz borsa size göre değil. Çünkü borsanın temelinde her ne kadar hesaplamalar ve ince detayların önemi büyük olsa da asıl önemli nokta sabırdır. Ve sabrınızı iyi kontrol edemezseniz pişman olabilirsiniz. Elinizdeki paranın miktarı ya da nereye yatırdığınızı önemsemeden kazanç vadenizin hangi aralıkta olacağına karar veremezseniz alacağınız hisseler ne kadar değerlenirse değerlensin, fırsatı çoktan kaçırmış olabilirsiniz. Önemli olan kârdan zarar etmek, yatırımda zarar etmeden bu fırsatları sıklıkla takip etmeniz gerekecektir.

 

 1. Yeniliklere Açık Olmak

Öyle bir dönemdeyiz ki, bugün bir şirketin CEO’su atacağı bir tweet ile bütün piyasaların dengesini baştan sona oynatabilmekte. Bu yüzden günümüz şartlarına ayak uydurabilmeniz, kazancınızı artıracaktır. Ve tek bir belirsiz hedefe odaklanmak yerine size farklı gelir kapıları da açabilecektir. Bundan 25-30 sene öncesinde sosyal medya gibi bir ortam yokken, bir değerin yerinden oynaması belki de sadece bulunduğu ülke sınırları içerisindeki politika durumları ile sınırlıydı. Fakat Global Dünya keşfedildi edileli, Afrika’nın bir köyünden çıkıp Dünya’nın en zengin insanı haline gelebilen insanlar bütün piyasaları bir laflarıyla oynatabilme erişimine sahip hale geldiler. Çeşitli kitleleri ellerinde tutan bu insanlar bu kitleleri nasıl yöneteceklerini iyi biliyorlar. Bu yüzden gözlerimizi buna göre açmamız gereklidir.

 

 1. Her Zaman İkinci Bir Seçeneğiniz Olmalı

Borsada zengin olmak için ne yapmalı tarzında soruları olan insanların en sık yaptıkları hatalardan birisi de belli bir hedefe bağlı kalmalarıdır. “Ummadık taş, baş yarar.” gibi atasözleri olan bir millet olmamıza rağmen bir hisseye, dövize veya tahvile para yatırdığımız zaman sanki ondan başka almamız gereken veya alsak daha iyi sonuç getirecek başka seçenekler yokmuş gibi davranmak huy olmuş. Ancak borsanın kanunlarını ve kurallarını baştan sonra değiştirmiş ve Dünya’nın zirvesine oturmuş insanlara bakarsanız belki de yüzlerce şirkette hisseleri olduğunu göreceksiniz.

Unutmayın ki, borsa bir aktif gelir aracı değildir. Borsa ancak ve ancak pasif gelir aracıdır. Profesyonel işiniz borsa danışmanlığı değilse hiçbir şirkete veya hisseye bağlanmanıza gerek yok. Çünkü siz onun değerlenmesini beklerken belki de aşağılardan çıkan bir firma gelip elinizdeki hissenin değerini düşürebilir. Önemli olan sıkı takip, sabır ve diğer fırsatların farkında olmaktır.

borsada zengin olmak

borsada zengin olmak

 1. Yatırım Tavsiyelerine Kulak Asmamak

Yatırım tavsiyesi denince şu anda okumakta olduğunuz satırlar gelmesin aklınıza. Çünkü asıl anlatılmak istenen şey, “Dolar alın, değerlenecek.” veya “ASELSAN hisseleri uçuyor, satın!” tarzındaki cümlelerden uzak durmanız gerektiğidir. Çünkü bizlerin bile sizleri bilinçlendirmek adına hazırladığı Borsada zengin olmak için ne yapmalı tarzında tavsiye içermeyen yazılarda sizin hangi birimi almanız gerektiğini söyleme hakkımız bulunmamaktadır.

 

Ayrıca borsayı kendi çıkarları için kötüye kullanıp, piyasaların dengesini bozmak bir suçtur. Ve aldatıcı içeriklerle insanların paralarına göz dikip, onları dolandırmak da büyük bir suçtur. Anayasamızda bunların her birinin hapse varan cezaları bulunur. Bu tarz insanlarla karşılaşırsanız bu insanların suç işlediğini bilin. Ve onların tuzaklarına düşmeyin. Her zaman söylüyoruz: Bu market, hepimizin!

 

 1. Kısa Vadede Vurgun Yoktur, Yatırımın Uzunu Makbuldür

Biraz kafiyeli ve komik gibi dursa da bu maddenin başlığı gerçekten hiç de azımsanmayacak kadar önemli bir tavsiyeyi içerisinde barındırmaktadır. Borsada zengin olmak için ne yapmalı?, ne yapmamalı? gibi sorular gördüğümüz her yerde söyleriz ki, Borsa bir kumar değildir, kısa vadede yüksek kazanç çok düşük ihtimaller içerisinde sıkışmış bir hayaldir. Çünkü borsa, aynı kredi notu gibi vakitlendikçe değerlenen kıymetlerin toplamıdır. Yıllanmış şarap misali, elinizde ne kadar uzun vadeli hisseler ve mevduatlar olursa geliriniz o derecede yüzdelere ayrılıp artacaktır.

Yatırım tavsiyesi değildir.
Ferdi Demirci