• YARIM ALTIN
  1.603,00
  % 0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  494,08
  % -0,01
 • 22 AYAR BILEZIK
  449,85
  % 0,10
 • ALTIN (ONS)
  1.804,36
  % 0,00
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.201,00
  % 0,06
 • YARIM ALTIN
  1.603,00
  % 0,12
 • ÇEYREK ALTIN
  801,00
  % 0,12
 • REŞAT ALTINI
  3.233,47
  % 1,07

Borsa Nedir ?

Borsa Nedir ?

Borsa Nedir? Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Temel Özet

Borsa Nedir? tarzında soruları olan insanların genelde yanılgıya uğratacak içeriklerle karşılaşması ve kafalarının oldukça karışması yüzünden bu konuda oldukça bilgi kirliliği bulunmakta. Borsa gibi kurumsal bir piyasanın güvenilirliği bile sorgulanır oldu. Fakat güvenli kazancın adresi olan yatırımların ev sahipliğini yapan borsa hakkında kafa karışıklıklarının giderilmesi adına hazırladığımız Borsa Nedir? Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Temel Özet başlıklı bu yazımızda sizlere 10 maddeden oluşan bir özet hazırladık. İyi okumalar…

 1. Borsa Ne Demek?

Borsa, ticaretin kaynakları olarak bilinen malların ve kıymetli hisseler olarak da bilinen evrakların alımının satımının yapıldığı, el değiştirdiği tamamen kurumsal bir piyasadır. Aslında emtia ve genellikle hisse senetlerinin el değiştirip, alınıp satıldığı pazar yeridir.

Tabi ki bu araçlar, içerisinde alıcı, satıcı ve aracı kurumları; gerçek ve tüzel kişilikleri barındırır. Ve bu araçlar yukarıda saydığımız paydaşlar arasında el değiştirmektedirler. Yukarıda da belirttiğimiz elemanlardan herhangi birinin bile eksik olduğu bir durumda borsanın adı bile geçemez, borsa gerçekliğini yitirir. Çünkü Borsa da bir ticaret alanıdır ve ticaretin temelinde arz ve talep döngüsü yer almaktadır.

Gerçekçi bir buluşma olmadan meydana gelen operasyonlarda emirler, borsaların bünyelerinde barındırdığı bir havuzda toplanırlar. Bu operasyonlar, özellikleri çerçevesinde birbirleriyle eşleşir ve eğer eşleşme gerçekleşmezse emirler de gerçekleşemez.

Misal vermek gerekirse herhangi bir şirketten alacağınız bir hisseyi 50 TL’den satın almak için emir verirsiniz. Hissesini alacağınız şirket yetkilileri de size 50 TL’ye satış emri verdiğinde de bu iki emir birbiri ile eşleştirilir ve siz alıcı, hisse sahibi de satıcı olmuş olur. İşte borsa, böyle emirlerin güvenle ve belirlenmiş yasalarla korunmuş bir ortamda gerçekleştirildiği ortamdır.

Bazı söylentilerin aksine borsa, içerisinde kumar oynanan bir ortam değildir.  Karşılaştığımız çeşitli haberlere inanmak yerine iyice araştırma yapıldığında doğruluğu görülen güvenli bir ortamdır. Borsa Nedir? Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Temel Özet isimli bu yazımızda daha fazla kafa karıştırıcı detayla sizi boğmak yerine ilk önce öğrenmeniz gerekenleri sınıflandırıyoruz.

Neden Borsada Yatırım Yapmalı?

Parası olan her yatırımcı için güvenli bir piyasada yüksek kazançlar elde edebilmek daha gerçekçi sonuçlar doğurabilir. Belki de sırf bu yüzden Borsa, güvenilirliği açısından diğer bütün yatırım piyasalarını gerisinde bırakmaya muhtaçtır. Borsada yatırım yaptığınız zaman ne kimlik bilgileriniz, ne banka bilgileriniz, ne de işleminizle alakalı hiçbir bağlantı veya bilgi hiçkimse ile paylaşılmamaktadır. Asıl önemli yatırım araçlarını ( hisse senedi, tahvil, döviz, altın ve benzeri ) Borsa gibi bir ortamda al sat operasyonlarını güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektir.

Borsa Nedir ?

Borsa Nedir ?

Borsa Nedir ?

Borsada İşler Nasıl Yürüyor?

Borsanın işleyişi ile alakalı olarak sürekli benzer şeyler duyulur, yazılır ve her gün kafa karışır. Fakat Borsa Nedir? Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Temel Özet olarak anlatmaya çalıştığımız bu yazımızda amacımız sizlerin kafasını karıştırmak değil, sizlere en temel bilgileri anlaşılabilir bir dilde anlatabilmektir. Aslında herhangi bir ticaretin birebir olmasa da aynısı sayılabilir. Nasıl ki bir ürün aldığınızda üzerine kâr koyup, satıp, kazanç elde ediyorsanız; üzerine kâr koymak dışındaki bütün maddeler borsa için de geçerlidir.

Yalnızca fiziki olmamakla birlikte bir alışveriş söz konusudur borsa içinde de. Fakat borsada herhangi bir hisseye kâr koyamazsınız. Hissesini aldığınız şirket veya şirketlerin değerinin artıp azalması sizin zarar ve kazancınızı temelde belirleyen tek faktördür.

Daha çok basit bir dille anlatmaya çalışırsak eğer, indirim ile aldığınız bir ürünü piyasa fiyatına satımını yaptığınızda kazandığınız miktar sizin net kazancınız olur. Borsada da belirli düşüşlerden faydalanarak piyasa hakimiyetinin altında bir tutarda satın aldığınız hisse paylarının değerlerinin yükselmesini bekleyip sattığınız anda da kısa vadede kâr, uzun vadede ise aşırı yüksek kazançlar elde edebilmeniz mümkündür. Fakat kâr etme şansınız olduğu gibi zarar etme durumu da oldukça rastlanan bir durumdur. Çünkü araştırmalarınızı yaparken bir yerde bile eksiğiniz olduğu anda işler sarpa sarıyor ve zarar etmeye başlamanız an meselesi oluyor. Her şeyin başında düzgün araştırma yapmak geliyor.

Ferdi Demirci
Yardımcı olabildikse ne mutlu bize, hayırlı kazançlar…

Araç çubuğuna atla
kadın sitesi