• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ALTIN (TL/GR)
  411,34
  % 0,25
 • 22 AYAR BILEZIK
  377,00
  % 0,80
 • ALTIN (ONS)
  1.698,02
  % 0,06
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.669,00
  % -0,11
 • YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ÇEYREK ALTIN
  670,00
  % -0,29
 • REŞAT ALTINI
  2.701,47
  % 1,09

Borsa Hakkındaki Yanlış Söylentiler

Borsa Hakkındaki Yanlış Söylentiler

Borsa Hakkındaki Yanlış Söylentiler

Borsa hakkındaki yanlış söylentiler isimli bu yazımızda olabildiğince açık bir şekilde sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Söz konusu borsa ve para olduğu zaman, aç gözlü dolandırıcılar ve bu işin uzmanı olmuş insanlar piyasayı manipüle ederek insanların kafasını karıştırıp ceplerindeki paraları alma konusunda gittikçe uzmanlaşmaya başladılar. Hele günümüzde böyle vakalara oldukça sık rastlanmasından ötürü bu yatırımcıları veya yatırım alanlarına yeni girecek olanları bilgilendirmek adına bu yazımızı size yazmış bulunmaktayız.

 

 1. Borsa İle Uğraşmak Kumar Oynamaktır

Bu tür laflar genellikle hiçbir şekilde bilgi sahibi olmadan, kulaktan dolma şeylerle ellerindeki paraları güvenilmez hisselere yatırıp zarar ettikleri için hatalarını kabul etmeyen bir avuç insanın piyasaya sürdüğü yalanlardan ibarerttir. Çünkü kumarda kazanma şansınız %50 den ne bir birim aşağıda ne bir birim yukarıdadır. Var/Yok mantığı ile hareket ettiğiniz “ya tutarsa” laflarıyla başlanan basit kumar hamleleri kadar kolayca anlaşılabilir bir iş değildir borsa. Borsa hakkındaki yanlış söylentiler isimli bu makalemizin ilk maddesi olan bu yalanlara inanmamanız gereklidir. Çünkü borsa kumar kadar basit değildir. Yüz binlerce şirket, milyonlarca pazar ve milyarlarca değer barındırır içerisinde. Her birini denemeyen ve her birine yatırım yapıp doğru bir sonuca varamayan hiç kimse böyle bir genellemede bulunamaz.

 

Borsaya giriş yaptığınızda seçtiğiniz herhangi bir şirketten hisse senedi aldığınız zaman siz o meşru ve yasal şirketin yasal bir ortağı olursunuz. Ve şirketin değeri yükseldikçe kazancınız artar, şirket değer kaybettikçe para kaybedersiniz. Burada binlerce parametre söz konusudur. Politika, şirket içi politikaları ve ticari hacimler, ortağı olacağınız şirketin sektörü, içindeki çalışan sayısına kadar gerçekten yüz binlerce farklı detayın hepsi göz önünde bulundurularak ve araştırılarak başlanan borsa işinde kumardaki gibi %50 kazanç/kayıp oranı yoktur. Şirkete ve portföye göre değişmekle birlikte %88’lere çıkan kazanç oranları ve %150’lere çıkan kayıp ihtimalleri bulunmaktadır.

Borsa Hakkında

Bilinçli Hareket Edin

 1. Borsa Yalnızca Zenginlere Ve Şirket Sahiplerine Özeldir

Borsa hakkındaki yanlış söylentiler arasında belki de en başta öğrenilmesi gereken madde borsanın yalnızca zenginlerin oyun oynayabildiği bir çocuk parkı olarak görülmesi yanlışlığıdır. Çünkü borsa her türlü insanın, Dünya’nın her yerinden, istediği kadar portföy oluşturup kendi kazancını kendisinin belirlediği bir pazardır. Borsada elinizde somut bir şirket değeri bulunmaktadır. Ve yalnızca şirket sahiplerinin bu gibi büyük değerleri tek başlarına yönetebilmeleri hem o şirket için hem de piyasalar için verimsizlik ve batış göstergesidir. Bu yüzden her şirken kendisine yeni paydaşlar ve sahipler beslemek zorundadır. Aksi taktirde ayakta duramaz.

Ayrıca borsaya giriş yapabilmeniz için gerçekten zengin olmanıza gerek yoktur. Normal gelirli, orta halli bir aileniz bile olsa düzgün bir yatırım süreciyle uzun vade içerisinde zengin olmak sizin elinizde. Adı borsa ile geçmiş en ünlü kişilerin zengin görünmelerinin 2 sebebinden birisi de bu yatırım sürecini iyi yönetmeleridir. Diğer sebebi de bariz, imajdır.

 1. Düşen Hisseler Yükselir, Yükselen Hisseler Mutlaka Düşecektir

Borsa hakkındaki yanlış söylentiler konumuzun bir diğer maddesi de her düşen hissenin tekrar yükseleceği, yükselen hisselerin ise mutlaka düşeceği hakkındaki yanıltıcı bilgidir. Bakın, bu çok dikkat edilmesi gereken ve aşırı ince hesaplar yapıldıktan sonra bile kesinliği tartışılan bir konudur ve böyle bir şeyin varlığı ve bu durumun sürekliliği gerçekliği yansıtmamaktadır. Örneğin geçtiğimiz senelerde Bitcoin ilk ortaya çıktığında, bütün borsa çevresi tarafından tanınan, bilinen ve bilgisine güvenilen bir ton ekonomist çıkıp da “Bitcoin 1 doları bile geçemez!” demişti. Fakat şu anda bitcoin 5 haneli rakamlarla ifade edilirken bile rekor üzerine rekor kıran bir yatırım aracı haline geldi.

 

Yatırım tavsiyesi amacı taşımadığımız bu platformda kesinlikle sizlere doğru bilgiyi ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu yüzden yukarıda bitcoin hakkında yazılanlar ufak bir aydınlatıcı örnektir. Şu anda da bitcoin için bir sene içerisinde 600 Bin Dolar civarına ulaşacağını ön gören ekonomistler bulunmakta. Mümkün mü? Elbette. Ancak kesin mi? Borsa da hiçbir şeyin %100 garantisi bulunmaz. Bu yüzden bu tür söylentilerden önce kendi araştırmanızı kendiniz yapın ve cebinizdeki paraya göre hareket edip kazanç planınızı ve portföyünüzü kendiniz yönetin. Diğerleri piyasayı karıştırıp yüksek gelir elde etmenin peşine düşsünler, sizin kazancınız size bağlıdır.

Canlı Ücretsiz Derinlik Görebileceğiniz Bir Video

Ferdi Demirci