• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Borsa Düşerken Altın ve Dolar Fiyatları Neden Yükselir?

Borsa Düşerken Altın ve Dolar Fiyatları Neden Yükselir?

Altın yükselme sebepleri nelerdir ?

Özellikle korona virüsünün başladığı dönemlerden beri yatırım araçları arasındaki ilginç gelişmeler yatırımcıların kararsız kalmasına sebep olabiliyor. Bazı günlerde borsa düşerken dolar ve altın gibi yatırım araçları yükselerek yatırımcısını sevindiriyor. Bu piyasa hareketleri elbette kendiliğinden meydana gelmiyor. Her bir piyasa kendi dinamiklerine göre hareket etse de, küresel bazda meydana gelen olaylar veya anlık strateji değişiklikleri aynı anda birden çok yatırım aracını etkileyebiliyor. Peki, borsa düşerken altın ve dolar fiyatları neden yükselir?

Altın ve Doların Yükselmesine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Altın ve doların birlikte hareket etmesi her zaman görülebilecek bir durum olmayabilir. Genellikle riskli yatırım araçlarından kaçış dönemlerinde yatırımcılar güvenli limanlarda demirlemek için değer kaybetmeyen ancak daha az kazandıran yatırım alanlarına yönelebilmektedir. Dolara yön veren hiç kuşkusuz ABD‘nin güçlü bir ekonomiye sahip oluşudur. Ancak bazı dönemlerde bu durum tersine döner ve dolar düştükçe altın yükselir. Örneğin ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşları sırasında bir dönem dolar beklenmedik düşüşler yaşarken, altın çok kısa bir süre içerisinde %7 değer kazanarak dünya para piyasalarında kısa da olsa bir panik başlatmıştı.

Belirsizlik Dönemlerinin Parlayan Yıldızı Altın

Yılın ilk aylarında başlayan ve henüz önlenemeyen korona virüs salgını bir kez daha gösterdi ki, belirsizlik ve tedirginlik dönemleri altının yıldızını parlatıyor. Bu durumu analiz eden piyasa uzmanlar altının yükselişini, piyasalarda yaşanan durgunluğa ve ülke ekonomilerinin virüs sebebiyle neredeyse tamamen kapatılmış olmasına bağlıyor. Binlerce yıldır değerini koruyarak insan yaşamında önemini koruyabilen altın, büyük kriz zamanlarında her zaman en güvenli liman olarak kabul görüyor.

Kriz dönemlerinde piyasada yeterli nakit olmadığından küresel merkez bankaları piyasaya taze para pompalayabilmek için faiz indirimine gider. Bu işaretleri algılayan altın piyasaları yükselişe geçerek enflastyonist ülkelerin altın yatırım talepleri neticesinde yükselerek piyasalarda en güvenli yatırım aracı olarak ilk sıraya yükselir. Kısaca altın hem iyi, hem de kötü dönemlerde risk barındırmayan bir yatırım aracıdır ve piyasalarda meydana gelen her güvensiz hareket altını tetikleyerek daha yüksek seviyelerine çıkmasına katkı sağlar.