• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ALTIN (TL/GR)
  411,34
  % 0,25
 • 22 AYAR BILEZIK
  377,00
  % 0,80
 • ALTIN (ONS)
  1.698,02
  % 0,06
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.669,00
  % -0,11
 • YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ÇEYREK ALTIN
  670,00
  % -0,29
 • REŞAT ALTINI
  2.701,47
  % 1,09

Bitcoin Güvenilir mi? Bitcoin Hakkında Bilmedikleriniz

Bitcoin Güvenilir mi? Bitcoin Hakkında Bilmedikleriniz

Bitcoin Güvenilir mi?

Bitcoin Güvenilir mi? Bitcoin yatırıma güvenilir mi ? Gelin birlikte inceleyelim.Bitcoin’in belli başlı protokollere bağlı şekilde üretilip transferlerinin gerçekleştirilmesi sebebiyle yaptığınız alımlar, satımlar ve hatta üretimler baştan sona şifrelenir. Şifrelenen blok zincirin üzerinde bulunan bütün işlemleriniz kayıt altına alınır. Eğer cüzdan bilgilerinizi kaybederseniz ya da bilgisayarınızın başına, cüzdan hizmeti veren firmanın başına Hacklenme gibi bir olay gelirse Bitcoinlerinize ulaşmanız mümkün değildir. Ancak korkmayın, bunun dışında herhangi bir devlet ya da bankanın sizin cüzdanınıza erişebileceği bir yol bulunmamaktadır. Bu sayede üçüncül tehlikelere karşı tam koruma sağlamaktadır.

Alım – Satım işlemlerinde Bitcoin’in birden fazla defalarda satışını engelleyen bir koruma kalkanı sayesinde de sizin bilginiz dışında ya da hileli bir şekilde cüzdanınızın boşaltılması tamamen önlenmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, herhangi bir merkezileştirmesinin bulunmaması yani özgür ve özgün olması ve hatta bütün işlemlerin birbirinden farklı bilgisayarlar üzerinden onay alması ihtiyacı sebebiyle Bitcoin güvenli midir? sorusunun yanıtı tam anlamıyla bir evettir.

 

Peki Bu Bitcoin’in Değeri Nasıl Belli Oluyor?

Bitcoin aslına bakarsanız en temel ticari kurala dayalı bir şekilde değer kazanıp kaybetmektedir. Yani, arz – talep oranına göre değeri saniyeler içinde değişiklik gösterebilir.

Ayrıca Bitcoin’in dolaşımdaki sayısı 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır ve aynı anda bütün piyasaların tümünde toplam 21 milyon adet BTC’den ne bir eksik ne bir fazla olmamak kaydıyla koruma altına alınmıştır. Böylelikle herhangi bir enflasyon dalgalanmasından etkilenmez.

Bitcoin’in değeri aslında normal borsa işlemlerindeki gibi arz – talep durumuna göre şekillenir demiştik. Açıklık getirmek gerekirse, karşılıklı olarak alıcı ve satıcının bir ürünü alıp sattığı miktarın arasındaki denge nasıl anlık olarak değişiklik gösteriyor ve o ürünün azlığı ürünün fiyatını yükseltip, çokluğu düşürüyorsa BTC’de de durum aynısından ibarettir. Yani Bitcoin’in değeri yüksek miktarda bu paraya sahip olan insanların paralarını piyasaya sürüp de satışını yapmamasıyla yükselir. Veya 1 milyon bitcoini olan bir cüzdanın halka sunulmasıyla BTC değeri düşecektir.

 

Bitcoin İle Ödeme Almak Mümkün Mü?

Bitcoin temelinde hiçbir fiziki varlığa sahip olmasa da uçtan uca zincirlenmiş kriptografik şifrelerle korunan adreslere sahip cüzdanlarda saklanabilen bir sisteme bağlıdır. Yani aynı bir banka hesabı gibi bitcoin ile ödeme almak mümkün.

Bunun en kolay yolu adresten adrese, yani kişilerin arasındaki para transferi yapar gibi alım satım gerçekleştirilmesidir. Günümüzde bu özellikleri kullanıcılarına sunan akıllı telefon uygulamaları da bulunmakta. Her uygulama temelde tek seferlik üretilen QR kodla bitcoin ödemesi almak için yardımcı olma içgüdüsüne sahiptir.

 

Alternatif Coin Nedir? Bitcoin – Altcoin İlişkisi

Alternatif Coin olarak da bilinen Altcoinler, Bitcoin’in rekabetinden ortaya çıkmış birer alternatif kripto para birimidir. Bitcoin  birinci nesil blockchain olduğu için gerek madenciliğinde, gerekse de dağıtımında rekabet oldukça fazladır. Fakat tabi ki bu altcoinler, bitcoinden daha az popüler oldukları için değerleri de BTC’den kat kat daha düşük olabilmektedir. Fakat bu alternative coinler içinde fazlaca rekabet bulundurmazlar ve bunların madenciliği BTC Madenciliği göz önüne alınırsa daha kolaydır.

Alt-Coinler genellikle Bitcoin’de kullanılan SHA-256 algoritması veya Scrypt algoritması kullanırlar. Fakat bunlarla birlikte X11, X13,X15 ve NIST5 gibi çeşitli algoritmalara sahip alternatif coinler de vardır.

İlk Altcoin Namecoin’dir.

bitcoin güvenilir

bitcoin güvenilir

Altcoin’ler Neden Piyasaya Çıktılar?

BTC göz önüne alındığında daha hızlı işlem onayları ve daha kısa transfer sürelerinden faydalanabilmek, kripto para evreninin sınırlarını genişletmek ve dijital para piyasasındaki durgunluğu sonlandırmak, anlayacağınız dolaşım hacmini artırarak Dünya’yı fiziksel paralardan çok dijital paralara yönlendirebilmek adına üretilip piyasaya sürüldü.

Bitcoin güvenelir mi? merak edilirken altcoinlerede talepler artmaya devam ediyor. Gelin birlikte en popüler altcoinleri inceleyelim

En Popüler Altcoinler Hangileridir?

Crypto para dünyasının bir klişesini kullanmak gerekirse, Dijital paraların altını Bitcoin (BTC), gümüşü Litecoin (LTC) ve petrolü ise ETHERIUM’dur (ETH).

Çeşitli özelliklere göre birkaç tane popüler altcoin vardır:

Litecoin: Transfer işlemleri BTC’nin hızına kıyasla çok daha hızlıdır.

Ripple:  Ripple sadece bir kripto para çeşidi değildir. Aynı zamanda bir ödeme ağıdır da. Her alım satım işlemi en fazla 3 saniye sürer. ETH’da bu 2 dk ve üstü, BTC’de ise en az bir saat sürmektedir. Ripple ayrıca bir dakika içerisinde en az 1500 işlem gerçekleştirir.

ETHERIUM: Yazılımcıların daha çok işine yarayan bu para birimi ise akıllı sözleşmeler oluşturmaya imkan veren bir platform görevi de görür. BTC’den sonraki en büyük para hacmi ETH’dadır. Borsaya açılmak istenen her türlü altcoin için toplanan bütün paralar ve taleplerin, yani ICO’ların tümü Etherium ile alınır.

Paylaşımlarımız yatırım tavsiyesi değildir.
Ferdi Demirci