• YARIM ALTIN
  1.606,00
  % 0,37
 • ALTIN (TL/GR)
  495,16
  % 0,26
 • 22 AYAR BILEZIK
  450,71
  % 0,29
 • ALTIN (ONS)
  1.804,46
  % -0,41
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.208,00
  % 0,40
 • YARIM ALTIN
  1.606,00
  % 0,37
 • ÇEYREK ALTIN
  802,00
  % 0,37
 • REŞAT ALTINI
  3.240,47
  % 1,41

Bitcoin / BTC Nedir? Kripto Para Nasıl İşler?

Bitcoin / BTC Nedir? Kripto Para Nasıl İşler?

Bitcoin / BTC Nedir? Kripto Para Nasıl İşler?

Satoshi Nakamato ismiyle bilinen ve Bitcoin ile birlikte kripto para mekanizmasının da mucidi olarak anılan Çinli bir adamın 2008 senesinde yaşanan büyük ekonomik buhrandan sonra Bitcoin’e dair teknik bilgiler içerek yazılarını yayımlamalarıyla Kripto paralar hayatımıza dahil oldu. Bu sayede Bitcoin, bütün blockchainler arasındaki ilk merkezileştirilmiş ve diğer üçüncül müdahalelerden arındırılmış ve bunlara karşı korumalarla donatılmış bir kripto para olarak halka açık ağ şekline kullanıma sunuldu. Bitcoin daha sonrasında 2010 yılında, ilk başarılı kripto para olmasından ötürü BTC, Birinci Nesil Blockchain” unvanını kazanmış oldu.

 

Dağınık yapısından mütevellit piyasaya sunulmasının hemen ardından yükselişlerde rekorlar üstüne rekorlar kırdı. Belki de bundaki en büyük sebep Bitcoin ağında giren çıkan işlemlerin takibi her ne kadar mümkün olsa da bu işlemlerin kimler tarafından yapıldığının tespit edilmesi tamamen imkansızdır. Bitcoin, kripto zincir ağında bir kez onay almış işlemlerin geri döndürülmesi mümkün olmayan ve hatta değiştirilmesi bile söz konusu olmayan bir zincir yapısına sahip olduğu için güvenlik kat sayısı git gide artmaya devam etti.

Bitcoin / BTC Nedir? Kripto Para Nasıl İşler?

Herhangi bir devletin veya bir şirketin düzenlemesine, değiştirilmesine veya kontrolüne tabii bir ihtiyacı yoktur. Bu sayede hiç kimsenin müdahalesi olmaksızın piyasada özgürce çoğalan BTC, ilk piyasaya sürüldüğünde değeri hiç yokken, şu an 5 haneli rakamların ortalarında seyretmektedir. Bitcoin başarılı olan ilk kripto para olduğunda almış olduğu Birinci Nesil Blockchain unvanı ile diğer kripto paraların üretilmesine de bir nispet niteliğinde örnek olmuştur. BTC dışındaki bu paralara ingilizce adıyla “Alternative Coin” ya da “altcoin” ismi verilmektedir.

 

Bir Bitcoin blockchain platformunda üretebileceğiniz maksimum BTC miktarı 21 milyon tane ile sınırlandırılmıştır. Tamamen uçtan uca, adresten adrese çevirim olanağı sunan Bitcoin, yaklaşık 10 dakikalık bir blok üretimine sahiptir.

 

Bitcoin adresleri de kullanıcıların bilinen tek bilgileridir, bi’nevi kimlik görevi görürler. Daha sonrasında işlemi yapan kişi ya da kişilerle herhangi bir bağlantı kurulamaz, ilişkilendirilemezler ve bu adres anahtarları bir kere bile olsa kaybetmek, onlar üzerinde hiçbir hak iddia edememeniz gibi sonuçlar doğurmaktadır. Dikkat etmek lazım.

 

Bitcoin’in Kaynağı Tam Olarak Nedir?

Bitcoin, tamamıyla bir dizi matematik formülünden ibarettir. Dünya üzerindeki hiçbir banka veya devlet ile bağlantısı yoktur. Günümüzde kullanılan demir veya banknotlardaki gibi fiziksel bir varlığı yoktur. Ayrıca hiçbir değerli maden içermez. Tamamen sanal olarak üretilir, çok da basit olmayan bir formülü bulunmaktadır. Bitcoin’in formülü tamamen herkesin erişimine açıktır ve isteyen her insan girip bu sisteme dahil olabilir. İşin ilginç yanı, sisteme girebilen her madenci bu sistemi daha da güçlendirmiş olacaktır. Çünkü beraberinde yeni bir kripto para zincir formülü getirmiş oluyor. Ve de bu, sistemi daha karmaşık hale getirip güvenliğini artırıyor.

 

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Bitcoin Kazılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Bitcoin Kazılır?

Bitcoin üretiminin gerçekleştirilmesi ve blockchain zincir sisteminin devamlılığını ve sağlamlığını sürekli sağlayabilmek için gerekli olan sistemin/sistemlerin adıdır.

Kripto paraların ilki BTC yani Birinci Nesil Blockchain piyasalarda gezmeye başladığından beri onlarca farklı sistem denenmiş ve her bir sistemin belirli aksaklıklarının olduğu ortaya çıkmıştır. Kimi sistem çok hızlı ve yüksek miktarlarda elektrik enerjisine ihtiyaç duyarken, kimi sistemin de yavaş çalışmasından ötürü yapılan yatırımı hiçbir vadede karşılayamayacağı belirlenmişti. Fakar birden çok ve birbirinden çok farklı cihazlarla aynı anda madenciliğe kalkışılması bu blok zincirler tümünü daha da alevlendirdi. Ve rekabet ortamının ısınması sebebiyle de bu sektörde daha kârlı fikirler üretilmeye başlandı.

Kripto Paralar

Kripto para madenciliği en temel anlatımla aslında bir şifre çözme mekanizması sayesinde sisteme yeni blokların eklenmesi ile oluşur. Şifrelerin çözülmesi kullanılan sistemin, işlemi işleyen bilgisayarların ve bu bilgisayarın işlemci gücünün ve hatta şifrenin uzunluğunun değişmesine göre saatler ya da aylar alabilmektedir. Şifreler ne kadar zor çözülürse madencilerin o kadar yüksek oranda Bitcoin ile ödüllendirildiği bir sistemdir.

 

Madenci yoğunluklarının gittikçe katlanması ve sistemin maksimum 10 dakika gibi bir sürede blok üretimine yol açması, madenciliği eski kârlı durumundan al aşağı etmiştir. Üstelik, Bitcoinlerin adeti artırılamaz, 21 milyon ile sınırlıdır. Bu da hem kendi içerisinde hem de diğer birimlerle arasında hiçbir şekilde enflasyon yaşanmayacağının birebir teminatıdır.

Bitcoin Canlı Olarak İzlemek İçin Alta Bulunan Video İzleyebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla
kadın sitesi