• YARIM ALTIN
  1.606,00
  % 0,37
 • ALTIN (TL/GR)
  495,13
  % 0,25
 • 22 AYAR BILEZIK
  450,58
  % 0,27
 • ALTIN (ONS)
  1.804,38
  % -0,41
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.208,00
  % 0,40
 • YARIM ALTIN
  1.606,00
  % 0,37
 • ÇEYREK ALTIN
  802,00
  % 0,37
 • REŞAT ALTINI
  3.240,47
  % 1,41

Amerika’nın Yeni Başkanı Joe Biden’in Altın Piyasasına Etkisi

Amerika’nın Yeni Başkanı Joe Biden’in Altın Piyasasına Etkisi

Oldukça sancılı bir süreç  yaşayan Amerika Birleşik Devletleri nihayet başkan Joe Biden seçerek,  krizini çözdü.

Bir süre önce eski başkan Donald Trump yandaşlarının hükümet binasını basarak istila etmesi büyük infial yaratmıştı. Ancak dün itibariyle Donald Trump yanında eşiyle birlikte helikopter ile beyaz saraydan ayrıldı. Amerika’nın yeni başkanı Joe Biden ise yemin ederek resmi olarak başkanlığa başlamış oldu. Tabii ki bu bağlamda aldığı ilk sansasyonel kararlarla büyük çalkantılar yaratmaya başladı.

 

Örneğin göçmenlere yönelik yasalarda düzenleme ve hatta Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bazı ülkelerle vize durumunu tekrardan değerlendirdi. Altın fiyatları Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yaşanan politik ortamdan fazlasıyla etkilenebiliyor. Aynı zamanda Döviz kurlarında da son dönmede yaşanan dalgalanmalarda bunun etkisini görüyoruz.

ABD başkanı ve altın fiyatları

baz alındığında ilk dikkat çeken nokta ise altında yaşanan anlık yükselişler oldu. Joe Biden resmi olarak başkan olduktan hemen sonra altında gözlemlenen yükseliş ise devamını getirmedi. Ancak bunu şimdilik böyle izliyoruz. Her ne kadar son dönmeler düşüşünü sürdürüyor olsa da Türkler için halen daha en iyi yatırım aracının altın olduğuna ise eminiz.

Joe Biden

Joe Biden

2021 yılı içerisinde düşüş halen daha sürüyor ancak geçtiğimiz yıl müthiş bir kâr bırakmıştı. Mesela 2020 yılını tamamıyla aldığımızda %55’in üzerinde bir değer artışı gözlemliyoruz. Yükselen altın fiyatları geçen yılın en popüler haberleri arasındaydı. Bu yıl henüz görememiş olsak bile yatırım uzmanlarının birincil beklentisinin bu olduğunu söylemeliyiz.

 

Bu beklentinin başrolünde ise tabii ki Joe Biden var. Çünkü Trump oldukça katı ambargolar ve dış politikalarla ciddi bir ekonomik süreç yaratmıştı. Biden ise ilk hamlelerinden birisi olarak ABD ve Çin arasında yaşanan yüksek voltajlı süreci askıya aldı. İki devin sorunlarını çözme noktasında mutabık olması ise hem döviz hem de altın paritesi açısından olumlu etkiler gösterdi. An itibariyle altın fiyatlarının düşüşü teorik anlamda halen daha sürüyor.

 

Fakat uzmanlara göre kritik olarak görülen 1.850 $ psikolojik sınırını aşamadığından dolayı yerinde sayıyor. Bu sınır ise elbet ki aşılacak. Aslında geçtiğimiz yıl olduğu gibi daha kazançlı bir emtia olması ve rekorlara imza atması için çok geç değil gibi. Döviz ise daha da güçlenerek her zaman ön planda olmayı sürdürüyor. Bunu yalnızca Türk Lirası olarak baz almamak gerek.

 

Doların diğer para birimlerine karşı yükselişi sürdüğü müddetçe altın piyasalarında mevcut durağanlık sürecektir. Uzmanların altın yatırımını bilhassa şu dönemde önermemesinin sebepleri arasında da bu var. Baktığımız zaman halen daha Covid-19 pandemi süreci devam ediyor. Ekonomik boyutta birçok ülkenin zor zamanlar geçirdiğini ise söylemek gerek. Amerika’nın yeni başkanı altın yatırımcıları için hem genel politik duruşu hem de kritik salgın yönetimi neticesinde önemli bir noktayı temsil ediyor.

Joe Biden

Araç çubuğuna atla
kadın sitesi