• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Altında Son Durum Ne?

Altında Son Durum Ne?

Altında Son Durum

Hareketli bir haftayı daha geride bırakırken, altın ne olacak sorusunu uzmanlar yanıtladı. Pandemi süreci, yeni işsizlik oranlarının yayınlanması ve diğer etkenlerle birlikte, altındaki son durum merak ediliyor. Peki, altındaki son artışlar ne? Piyasa bize neleri gösteriyor? Gelin tüm detayları birlikte inceleyelim

Altın yükselecek mi?

Covid-19 aşısının bulunmasının ardından, piyasalar baya bir dalgalandı. Gram altın yatırımcının yüzünü güldürürken, salgın paniği bazı yatırımcıların işlerini alt üst etti. 2020 yılı boyunca inişler ve çıkışlarla dolu bir maceranın ardından altın, her şeye rağmen %24 artış gösterdi. Peki, 2020 yılını 453,51 lira ile kapatan altın tekrar yükselişe geçecek mi? Haftayı %0,6 artıda tamamlayan altın için uzmanlar, 1,862 direnç seviyesinin kırılması dahilinde artışın devam edeceğini belirtti. Tabi altın endeksinin doları da etkilediğini düşünürsek, piyasadaki dalgalanma önümüzdeki günlerde de devam edecek gibi görünüyor.

altında son durum

Altında Son Durum

Altına yatırım yapılır mı?

Son zamanlarda büyük yükseliş gerçekleştiren altın piyasası, tüm yatırımcıların dikkatini çekmiş durumda. Peki, bu kadar yükselmişken altına yatırım yapılır mı? 1,856 ile haftayı kapatan altının, 1,862 olarak görülen direnç seviyesini kırması ile yükselişe devam edeceği düşünülüyor. Peki, bu olası bir durum mu? Piyasadaki dalgalanmayı ve içinde bulunduğumuz pandemi sürecini düşünürsek, çok net bir yorum yapmak mümkün gibi görünmüyor. Uzmanlar da bu konuyla alakalı, altının kısa vadede geri dönüşünün zor olacağının, yine de uzun vadede kar sağlayacağının altını çizdiler.

Sadece 2020 yılı için %24 kar eden altının, gelecek vaat eden bir yatırım olduğu kesin. Yalnız asıl soru, yatırım yapmadan önce bir müddet bekleyip, piyasaların durulmasını ve altının biraz düşüş göstermesini mi beklemek gerekir? Bana kalırsa evet. Dünyanın dört bir yanında salgın paniği devam ederken, piyasaların bu denli rekabet dolu ve hareketli olması çok normal.

Altın piyasası, bir süre sonra durulmaya başlayacaktır diye düşünüyorum. Özellikle Covid-19 aşısının bulunması ve birçok ülkede kullanılmaya başlanmasının ardından, dengelerin tekrar bozulması kaçınılmaz. Yalnız her fırtına öncesi gibi bu fırtınanın da bir sessizliği olacaktır. Demem o ki, çok büyük bir dalgalanmanın yaşanmasından önce, piyasada bir süre durgunluk yaşanacaktır. Tabi bunun ne zaman ve asıl olacağını kestiremediğimiz için, küçük yatırımcılara tavsiyemiz uzun vadede kazanmak için, altına yatırım yapmaya devam etmek.

Altın düşecek mi?

Altının uzun vadede kazanç getireceğinden bahsetmiştik. Peki, kısa vadede altın düşecek mi? Bu soruya yanıt vermek zor olmakla birlikte, 1,856 konumundaki altının direnç seviyesi olan 1,849 seviyesinin altına düşmesi, imkânsız gibi görünmüyor. Yine de bu çok büyük bir kırılma olacağı anlamına gelmez. Zaten dalgalanmada olan piyasada bu gibi düşüşler, çok normal karşılanır. Yine de piyasayı yakından takip edip, yatırım yapmadan önce altında son durum nedir diye kontrol etmek gerekir. Son olarak, uzun vadede altına yatırım yapmaya devam edebilirsiniz. Kısa vadede ise, başka yatım olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

Paylaşımlarımız yatırım tavsiyesi değildir.
Ferdi Demirci