• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Altın Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm dünyada nakit para yerine geçebilen altın, nadir bulunabilen bir maden olması sebebiyle sınırlı ölçülerde üretilmektedir. Az bulunur olması sebebiyle yüksek fiyattan satılan altın, günümüzün en cazip yatırım araçları sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Altın yatırımlarında dikkat edilmesi gerekenler, her yatırımcının uyması gereken kurallardan oluşur. Türk toplumunun da geleneksel yatırım araçlarından biri haline gelen altın, günümüzde altın borsası ve bankalardaki vadesiz altın hesabi gibi yöntemlerle tasarrufa yönelik olarak da kullanılmaktadır.

Orta ve uzun vadeli yatırımlarla daha çok kazanmayı hedefleyenlerin tercih ettiği altın yatırımı, bazı hususlara dikkat edilerek yapıldığında çok daha yüksek oranlarda kazandırıyor. Peki, altın yatırımında nelere dikkat ederseniz daha kazançlı çıkarsınız? Altın yatırımıyla ilgili tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Yatırım Yapılacak Altın Türü Kazancı Etkiler

Özellikle belirsizliğin görüldüğü durumlarda ve dünyada tedirginlik yaratan dönemlerde daha hızlı yükselişe geçen altını alırken de satarken de bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Altını kullanmak için değil de yatırım amacıyla alıyorsanız işçiliği düşük altın almayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bilezik, küpe, kolye gibi altın ürünleri yüksek işçilik gerektiren ürünlerden olduğundan dolayı bu tür altınlar satılırken gerçek değerlerinin çok altında fiyatlardan işlem görürüler.

Yatırım amaçlı olarak alınan altınlar olabildiğince yüksek ayarda, saf ve az işçilikle üretilmiş olmalıdır. Bu sebeple işçilik maliyetleri sebebiyle kayıp yaşanmaması için gram veya çeyrek altın, yarım altın gibi seçenekleri tercih etmelisiniz. Bir diğer husus da mümkün olabildiğince altınlarını yastık altından çıkararak bir bankada açacağınız altın hesabında saklamanız çok daha mantıklı olacaktır. Böylece hem altına gelecek olan fiyat artışlarından faydalanmış olurken, bir yandan da bankanın birikiminize vereceği artı değerden istifade edebilirsiniz.

Altın yatırımlarında daha yüksek kazanç sağlamanın bir başka yolu da altın ve değerli taş gibi finansal araçlardan oluşan fonlara katılım sağlamaktır. Altını orta ve uzun vadeli yatırım olarak düşünüyorsanız birikimlerinizi altın borsasında değerlendirerek hedeflerinize daha çabuk ulaşma imkânını yakalayabilirsiniz. Ancak bu tür platformlarda kalmak için uzun vadeli yatırımları hedeflemek ve kısa süreli satışlardan olabildiğince uzak durmak gerekir.