• YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,18
 • ALTIN (TL/GR)
  494,11
  % 0,02
 • 22 AYAR BILEZIK
  449,85
  % 0,10
 • ALTIN (ONS)
  1.804,00
  % 0,01
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.199,00
  % 0,15
 • YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,18
 • ÇEYREK ALTIN
  801,00
  % 0,25
 • REŞAT ALTINI
  3.231,47
  % 1,17

Altın Yatırımı Yapmak İçin Geçerli 6 Altın Sebep

Altın Yatırımı Yapmak İçin Geçerli 6 Altın Sebep

Altın yatırımı yapmadan önce bunun uzun soluklu bir kâr yolculuğu olduğunu bilmek gerekiyor. Özellikle altın fiyatları dalgalanmaya başladığında insanların aklından aynı sorular geçiyor. Düşecek mi ya da yükselecek mi düşüncesi her zaman hakim oluyor. Bu kapsamda da yatırımınızı yapmadan önce bazı önemli detayları bilmenizde fayda görüyoruz. İlk olarak diğer yatırım enstrümanları ile kıyaslandığı zaman altın farklı bir yapı olarak görülür. Bunun hem fiziksel haliyle hem de algısal olarak gözlemlenen bir durum olduğunu ise birazdan anlayacaksınız.

 

Altına yatırım yapanlara tavsiye olarak bilinen bu 6 sebebin özünde doğru bir yatırım olup olmadığını anlamanız yatıyor. Bazı yatırım modelleri daha yüksek kazanç, risk faktörü, düşük ve düzenli kazanç, kaldıraçla daha fazla yatırım gibi çok sayıda varyasyon içerebilir. Altın ise güvenilir liman olarak tanımlanan uzun vadeli bir yatırım türüdür.

 • Fiziksel Yatırım Algısı

Altın gibi emtialar özellikle yatırım yapacağınız diğer emtialara göre daha güvenilir görünür. Çünkü fiziksel olduğu için varlığını hissedebilirsiniz. Bir hisse senedinden ya da kripto paradan çok daha değerli gözükmesinin sebebi budur.

 • Altının Fiziksel Değeri

Fiziksel bir yatırıma sahip olmak aslında büyük bir güvencedir. Örneğin bir hisse senediniz olduğunda ve büyük bir kaos yaşandığında hisse senedinizle alışveriş yapamazsınız. Fakat dilediğiniz alışverişi altın vererek yapabilmeniz mümkündür. Anlık olarak mevcut altınınızı bozduracak bir kuyumcu bulamasanız bile altın karşılığı eden malı temin etmeniz mümkün olabilir. Kısaca takas sırasında meblağ değeri görür.

 • Manipülasyon Edilmeyen Altın Piyasası

Tabii ki dünya çapında finans kuruluşlarının, ülkelerin ve özel yatırımcıların çok yüksek altın rezervleri olabilir. Fakat bunlar banka ya da finans kurumlarında bulundurulmasına rağmen altın piyasası bağımsız hareket eder. Bir bankanın manipüle edebilme şansı bulunmamaktadır. Bu yüzden döviz karşısında her zaman için daha verimli bir yatırım modeline dönüşmüştür.

 • İşlenebilir Olması

Değerli metaller göz önüne alındığında bu ürünlerin aynı zamanda işlenebilir olduğunu biliyoruz. Gümüş gibi işçiliğin çok fazla olduğu metallerden birisi de altındır. Haliyle işlenebilir bir metal olarak değerini her zaman belli bir standardın üzerinde tutmaktadır.

 • Vergiler

Genellikle yapılan yatırım işlemlerinde ciddi vergi ve komisyon oranlarıyla karşılaşmanız mümkündür. Bu kapsamda altın alım satımı yaparken çok cüzi miktarlarda komisyon oranıyla karşılaşırsınız. Aynı zamanda doğrudan KDV’ye tabi olmaması sebebiyle her zaman kâr marjınız yüksek olur. Yalnızca banka ve finans kuruluşlarında %1 oranında bir vergilendirme ve binde 2 oranında matrah söz konusu olur.

 • Uzun Vadede Kesin Kazanç

Tarihte hiçbir zaman geçmiş yıllara göre altın fiyatı kıyaslandığında daha düşük bir tutar görülmemiştir. Tamamıyla dengeli bir biçimde yükselişini sürdüren ve değerini katlayan bir yatırım aracıdır. Kaybetmeyen, düzenli olarak kazandıran bir yatırım olması da bu kadar çok tercih edilmesinin başlıca sebepleri arasındadır.

Araç çubuğuna atla
kadın sitesi