• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Altın Yatırımı Yaparken Çeyrek Altın Mı Alınmalı ?

Altın Yatırımı Yaparken Çeyrek Altın Mı Alınmalı ?

Altın Yatırımı Yaparken Gram Altın Mı Alınmalı? Çeyrek Altın Mı?

Küçük tasarruflarla altın birikimi yapmak isteyenlerin önünüzde gram altın ve çeyrek altın şeklinde iki seçenek bulunuyor. Altın yatırımı yaparken gram altın mı yoksa çeyrek altın mı alınmalı sorusu ise, yeni yatırımcıların aklını sıklıkla kurcalıyor. Gerek diğer altın çeşitlerine göre daha uygun fiyatlarla alınabiliyor olması, gerekse daha az işçilik sebebiyle değerlerini koruması, gram ve çeyrek altını en gözde tasarruf aracı haline getiriyor. Özellikle sağlam yatırımı sevenlerin tercihiyle her dönem kazandıran bir yatırım arasında dönüşen altın, özellikle belirsizlik ve tedirginlik dönemlerinde yükselişe geçerek yatırımcılarının yüzünü güldürüyor.

Özellikle orta ve uzun vadeli yatırımı düşünenler için en cazip seçenek haline gelen altın, bazı dönemlerde ani ve yüksek tutarlı yükselişlerle kısa sürede önemli miktarlarda kazanç elde edilmesine olanak sağlıyor. Peki, yatırım aracı olarak kullanılacaksa gram altın mı yoksa Çeyrek altın mı daha kazançlı?

İşçiliği Daha Az ve Ayarı Yüksek Olan Altın Kazandırır

Günümüz koşulları değerlendirildiğinde ortaya çıkan tabloya göre en kazançlı yatırım aracı gram altındır. Hem satılırken sahip olduğu güncel değerden satılıyor olması, hem de işçilik maliyeti bulunmaması, gram altını tasarruf amaçlı yatırımlarda ilk sıraya yerleştiriyor. Kuyumcularda 1,2.5, 5,10 ve 20 gram halinde satılan gram altınlar 22 ve 24 ayardan satışa sunuluyor. Satış sırasında çok küçük değer eksilmesi olsa bile, gram altın diğer seçeneklere göre daha fazla kazandırıyor.

Çeyrek Altın Bileziğe Göre Daha Fazla Kazanç Getiriyor

Çeyrek altın ise, gram altına oranla daha fazla işçilik barındırıyor. Ayrıca gram altının neredeyse iki katına yakın bir fiyata sahip olması sebebiyle küçük birikimleriyle tasarruf yapmak isteyenler açısından pek de uygun görülmüyor. Ancak çeyrek altın, bilezik, küpe, kolye veya farklı madenlerle karıştırılarak alaşım şeklinde üretilen düşük ayarlı altın ürünlerine göre daha avantajlı bir konumda bulunuyor.

Altında kazanç durumunu belirleyen bir diğer unsur da altının sahip olduğu ayar derecesidir. Düşük ayarlı altınlar da kazandırmakla birlikte, yüksek ayar olarak kabul edilen 22 ve 24 ayara oranla daha düşük seviyelerde kazanç sağlıyor. Bu sebeple altın yatırımlarında az işçiliğe sahip yüksek ayarlı altınların tercih edilmesi tavsiye ediliyor.