• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Altın Yatırımı Avantajları ve Dezavantajları

Altın Yatırımı Avantajları ve Dezavantajları

Altın Yatırımı Avantajları ve Dezavantajları

Altın her dönemde yatırımcısına kazandırmış olan bir aracıdır. Özellikle son dönemlerde dünya ekonomilerinde yaşanan belirsizlikler altının daha da istikrarlı bir şekilde yükselmesinin önünü açmış bulunmaktadır. Gerek büyük yatırımcılar, gerekse küçük tasarruf sahiplerine kazandırarak en istikrarlı yatırım haline dönüşen altın, bankalarda değerlendirildiğinde daha yüksek kazançlar getiren bir tasarruf şekli olarak öne çıkmaktadır. Altın yatırımının avantajları ve dezavantajları, bu içeriğimizde listelendi.

Banka Altın Hesabının Avantajları

Altın yastık altında bekletildiğinde güvenlik açısından sorun yaratabileceği gibi, daha fazla kazanabilme şansını da ortadan kaldırır. Bu sebeple altını akıllı yatırımlara dönüştürerek azami kazanç elde edebilmenin planlamasını yapmak gerekir.

Altın tasarruflarını yatırıma dönüştürme araçlarından biri bankadır. Bankaların altın hesabına yatırılan altınlar güven içerisinde saklandığı gibi, hesabınıza gram cinsinden yatırıldığı için herhangi bir kur farkından etkilenerek zarar görmek de söz konusu olmuyor. Vadeli ve vadesi olarak yatırılan altınlar bankanın verdiği faiz oranlarına göre değer kazanırken, altın piyasasında meydana gelen artışlar de direk olarak hesaba yansıyor.

Bankada bulunan altın hesabı avantajlarından biri, nakit hesaplarında olduğu gibi 24 saat kullanıma açık tutuluyor. Böylece tasarruf sahibi dilediği anda altın alarak hesabına ek yapabildiği gibi, dilediği anda nakde çevirerek ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalarda altın hesabı açtırmak artık oldukça kolay bir şekilde halledilebiliyor. Bankalar altın hesabı açmak için herhangi bir başvuru belgesi talep etmediği gibi, dileyen internet üzerinden veya mobil uygulamaları kullanarak birkaç dakika içerisinde altın hesabı açabiliyor. Birçok banka şubesi altın hesabı açma karşılığında herhangi bir ücret talebinde bulunmadığı için bu yöntemle yatırım yapmak daha cazip hale geliyor.

Altın Yatırımının Dezavantajları

Altın orta ve uzun vadede her zaman kazandıran bir yatırım aracı olarak biliniyor. Altını kısa vadeli olarak bir hesapta tutmak herhangi bir avantaj sağlamadığı gibi, tasarruf etme alışkanlığı kazanılmasını da engelleyerek daha fazla kazanma şansından da mahrum bırakıyor. Altın yatırımında ortaya çıkabilecek tek bir dezavantaj, altın piyasasında oluşabilecek düşüşler olsa da, kısa süreler içerisinde toparlanabilme gücüne sahip olması sebebiyle altında bu tür dezavantajlar çok da önemsenmiyor.