• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Altın Piyasası Saat Kaçta Açılıyor?

Altın Piyasası Saat Kaçta Açılıyor?

Altına yatırım yapmak gerçekten bilinçli ya da bilinçsiz herkesin ortak gayesi haline gelmiş durumda. Bunu temel ekonomi detaylarına bakarak haklı bulmak ise mümkün olabiliyor. Keza son 10 yıla bakıldığında altın yatırımcılarının yüzü gülüyor. Benzer şekilde belirli kayıplar yaşanmış olsa da uzun vadede döviz yatırımcılarının da yüzü güldü. Türkiye’de ekonomik açıdan en çok tercih edilen emtianın altın olması ise geçmişten gelen bir algı olabilir.

 

Yastık altında tutulan altınlar artık banka hesaplarında dilediğiniz miktarda ve dilediğiniz tutarlara temin edilebiliyor. Online borsalarda ise saniyeler içerisinde al sat yaparak kâra geçmek mümkün olabiliyor. İşte tam bu noktada da altın alıp satmak isteyenlerin piyasa hakkında merak ettiği noktalardan birisine geliyoruz.

 

Tüm para piyasalarının belli bir açılış ve kapanış saati vardır. Global bir düzen olan bu sistemin önemli yanı ise altının düşüş grafiği ile yükseliş ivmesini takip edebilmekten geçer. Eğer yatırımınızı doğru şekilde anlık olarak yapmak istiyorsanız ilk önceliğiniz piyasayı takip etmek olmalıdır.

 

Türkiye’de de altın piyasasının açılış saati 09.30 olarak görülüyor. Tabii ki bu saat yalnızca ilk seansın açılışını temsil ediyor. Son derece hareketli bir yatırım ürünü olduğundan açıldığı andan itibaren piyasaları takip ederek okumalar yapmanız ise doğru yatırım için çok önemlidir. Açılışın hemen ardından saat 13.00 itibariyle ilk seans bitmiş olur.

 

Altın piyasalarında ikinci seans ise 13.30 itibariyle aktif olur. Tekrardan altın yatırımlarınızı yapmak için grafikleri izlemeye başlamanız gereken bu seansın içerisinde de 17.15’e kadar izlemelerinizi sürdürebilirsiniz. 17.15 itibariyle piyasa kapanır. Piyasaya yatırım yapmak için illa ki bu mesai saatleri kapsamında mı olmak zorundayız diyenler içinse cevap hayır olacaktır.

 

Günün dilediğiniz saatinde altın alım satımı yapabilirsiniz. Bunu fiziksel olarak kuyumculardan, banka hesabınıza tanımlayacağınız altın hesabınızdan ve finans şirketlerinin sunduğu borsa yatırım araçlarından yapabilirsiniz. Fakat altın borsası açılış kapanış saati belli olan bir piyasa olduğundan dolayı bu saat aralığının dışında yapılacak tüm alım satımlar komisyona tabii olacaktır. Daha doğrusu komisyondan ziyade alım satım yaptığınız firmanın kendisine bir teminat yaratmasından kaynaklanmaktadır.

 

Piyasalar kapandıktan hemen sonra en net örneği banka hesabınızda gözlemleyebilirsiniz. Kapanış fiyatından daha yüksek bir fiyattan altın almanız mümkün olur. Aynı durumu satış aşamasında da gözlemleyebilirsiniz. Satmayı düşündüğünüz değerin altında bir fiyat endeksiyle karşılaşabilirsiniz. Çünkü finans şirketinin olası bir kur değişiminden ötürü zarar etmemek için böyle bir komisyon uygulaması gereklidir.

 

En doğru altın yatırımı için gündüz 9.30 itibariyle açılan ilk seansı beklemeli ve gözlemlenen ivmeye göre hareket edilmelidir. Ciddi bir biçimde komisyon farkları ve ek ödemeler yapmamak için buna dikkat edilmesi şart. Ayrıca 9.15 itibariyle göreceğiniz altın fiyatı ile aradan geçen saatlerde izleyeceğiniz altın fiyatı arasında farklılıklar olacağını da unutmamak gerek.