• YARIM ALTIN
  1.603,00
  % 0,37
 • ALTIN (TL/GR)
  494,23
  % 0,07
 • 22 AYAR BILEZIK
  449,85
  % 0,10
 • ALTIN (ONS)
  1.804,00
  % 0,02
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.201,00
  % 0,34
 • YARIM ALTIN
  1.603,00
  % 0,37
 • ÇEYREK ALTIN
  801,00
  % 0,25
 • REŞAT ALTINI
  3.233,47
  % 1,35

Altın Nasıl Temizlenir? Evde Parlatmak Mümkün Mü?

Altın Nasıl Temizlenir? Evde Parlatmak Mümkün Mü?

Altın Nasıl Temizlenir? Evde Parlatmak Mümkün Mü?

Altın sahibi olanların bu konuyu fazlasıyla önemsediğini biliyoruz. Aslında temel anlamda altın kararma eğilimi gösteren bir element değildir. Daha doğrusu diğer alternatiflere göre kıyaslandığında bunu daha net söyleyebiliyoruz. Örneğin gümüş çok hızlı bir biçimde kararır ve dışarıdan bakıldığında gözünüze ilk takılacak detay olabilecek kadar bellidir. Altın kararması ise o kadar göz önünde olabilecek bir kararma değildir. Yine de temizlemek ya da parlatmak için türlü yollar mevcut.

İlk olarak altın temizlemek için yıpranmış, deforme olmuş ya da kararmış altınlarınızın olması gerekiyor. Bu aşamada özellikle belirtmek gerekiyor ki altın hava ve sudan etkilenmez. Yani deformasyon ya da kararma için gerçekten çok zorlanması gereken bir elementtir. Eğer karardığını görüyorsanız kötü şartlarda saklamış veya muhafaza etmiş ya da çeşitli maddelerde, aşındırıcı ürünlerle temas etmesini sağlamışsınızdır.

Altın Nasıl Temizlenir

Altın Nasıl Temizlenir

Altın Nasıl Temizlenir?

Eğer parlayan altınlar görmek istiyorsanız bunun için ilk duracağınız kuyumcular olmalıdır. Kuyumcuların altınları temizlemek için özel ve etkin çözümleri bulunmaktadır. Bu sayede altın zarar görmeden en iyi formuna kavuşabilir. Sonuç itibariyle oldukça değerli ve pahası yüksek bir emtia olduğu için bilinçsizce bir işlemle zarar etmek istemezsiniz.

Yine de kuyumcuda bunun için ekstra ücret ödemek istemiyor ve kendiniz yapmak istiyorsanız altın nasıl temizlenir hakkında bazı temel bilgiler verelim.

 • Altınları Kaynatma

Altın parlatma işlemi için sık tercih edilen bir metot olarak bilinir. Uygulaması oldukça basittir. Bir tencerenin içerisine su doldurup altınları da içerisine attıktan sonra 3 dakika boyunca kaynatmamız gerekiyor. Bu sayede altının üzerinde kir, pas, yağ gibi benzeri dokular tamamen arınacaktır.

 • Diş Macunu İle Altın Parlatma

Altın dahil olmak üzere pek çok takının temizliğinde kullanılabilir. Kılları çok sert olmayan bir diş fırçasına diş macunu sıkarak altını yavaş hamlelerle fırçalamaya başlayın. Bir süre sonra parlaklığının arttığını fark edeceksiniz.

 • Karbonat İle Altın Parlatma

Yarım bardak suyun içerisine bir kaşık karbonat ekledikten sonra homojen bir biçimde karışmasını sağlayın. Yine sert olmayan bir diş fırçasıyla karışımı altının üzerine ovalayarak sürün.

 • Tuz İle Altın Parlatma

Su dolu bir kabın içerisine iki kaşık tuz ekleyerek altınları da kabın içerisine dahil edin. Kaynatmaya başladıktan sonra 3-5 dakika aralığında altınları çıkararak durulayın.

Bu metotlar her ne kadar altın temizleme için çok sık tercih edilse de bazı noktalar kesinlikle önemlidir. İlk olarak altın üzerinde işleme dahilinde bir değerli taş varsa bunlar kesinlikle su ile temas ettirilmemelidir. Peçeteler ve havlular altın üzerinde çizikler oluşturabilir. Bu durum sert diş fırçaları için de geçerlidir. Hangi metodu uygularsanız uygulayın kesinlikle sonrasında altınların durulanması ve yumuşak bir bezle kurulanması gerekir. Ayrıca her koşulda altın parlatma işlemi için ilk tercihinizin kuyumcular olması en doğru seçenek olacaktır.

Ferdi Demirci

Araç çubuğuna atla
kadın sitesi