• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ALTIN (TL/GR)
  411,34
  % 0,25
 • 22 AYAR BILEZIK
  377,00
  % 0,80
 • ALTIN (ONS)
  1.698,02
  % 0,06
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.669,00
  % -0,11
 • YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ÇEYREK ALTIN
  670,00
  % -0,29
 • REŞAT ALTINI
  2.701,47
  % 1,09

Altın Nasıl İşlenir?

Altın Nasıl İşlenir?

Altın Nasıl İşlenir?

Altın tüm dünyada en değerli emtialar arasında gösterilen, doğada bulunabilen bir elementtir. Kimyevi olarak değerlendirilecek olursa farklı elementlerle tepkimeye girmemesi en önemli özelliklerindendir. Mesela kararmaması, havadan ve sudan deforme olmaması gibi etmenler burada önem arz eder. Ayrıca işlenmesi en kolay elementler arasında bulunmaktadır. Zira her ne kadar işlendikten sonra gerçekliğini anlamak için dişimizle ısırıp yamulmamasını beklesek de saf hali oldukça yumuşaktır.

Saf Altın

Kolay işlenebilir olmasının temel faktörlerinden birisi ise bu yumuşak yapısıdır. Saf altın cevherden çıkarıldıktan sonra işleme tesislerinde bir dizi işlemden geçmektedir. Altın öncelikle kırılarak öğütülür ve işlem sırasına göre bunun ardından bir katman olarak yığın halinde beklemeye alınır. Bu bekleme işlemi sıvı sızdırmayacak bir kabın içerisinde yapılır. Bir sonraki hamle ise siyanürdür. Siyanür kullanılarak altını çözmek ve kendisine bağlamak en önemli işlemlerden birisidir.

Liç aşaması da denilen bu aşamayı uygulayabileceğimiz altınlar düşük tenörlüdür. Aynı şekilde yüksek tenörlü altın metallerinin işlenebilmesi için öncesinde yine bir dizi işlemle oksitlenmesi gerekir. Altın işleme aşaması üretimin en önemli noktasıdır. Zira zenginleştirme aşamaları bir noktada altını yeraltından çıkarmaktan daha önemlidir.

Refrakter altın

Birkaç farklı teknik halen daha kullanılmaktadır. Refrakter altın işleme aşamasında dört temel zaman dilimi vardır. Bunlar kavurma, biooksidasyon, basınç oksidasyonu ve ultra ince öğütme olarak tanımlanabilir. Ayrıca elektronik ve diğer atıklardan altın üretimi yapılabilmektedir. Kullandığımız bazı teknolojik aletlerin içerisinde ya da farklı atıklarda çok az miktarda altın bulunabiliyor. Bu yüzden bu altını elde etmek için ciddi miktarda atık kullanılıyor. Sonucunda da ince bir tabaka halinde elde dilen atık altın yeniden işlenerek hazır hale getiriliyor.

Atıklardan altın elde etmek için işlemci ayakları en önemli unsurlardan birisidir. Fakat hiç bilmediğiniz elektronik aksamlarda bile az miktarda bile olsa altın bulunabiliyor. Atıklar buna göre ayrıştırılıyor ve içerisinde altın olan atıklar bir arada işlenir. Türkiye’de de bu işlemin yapıldığını söylemek gerekiyor. Özellikle altın işleme aşamasında atıklar toplandıktan sonra belirli tesislerde ayrıştırma çalışmaları yapılıyor.

altın nasıl işlenir

Altın Nasıl İşlenir

Altın Nasıl İşlenir sorusunun sonrasında altının değeri nasıl değişiyor onu inceleyelim.

Altın değeri tam anlamıyla işlenmesinden sonra oluşuyor. İşlemeyi saf altının değerli madene dönüşmesi olarak algılamak gerekiyor. Fakat çoğunlukla altın üzerinde yapılan işlemler olarak algılanıyor. Bu bir altının bileziğe dönüşmesi, bir set haline gelmesi olarak algılanabilir fakat doğru olanı saf altının işlenmesidir. Değer noktasında ise işlemeli modellerin her zaman biraz daha fazla zarar ettirdiği bilinir.

Çünkü işlenmiş altınların tekrardan kullanılabilmesi için de yine aynı adımlardan geçmesi gerekir. Bu adımlar arasında atık olarak değerlendirilip yeniden işlenmesi vardır. Altın fiyatları bu yüzden çok büyük farklarla karşımıza çıkar. Eğer alım satım yaparken zarar etmemek istiyorsanız bileklik, kolye, gerdanlık, takı seti, bilezik gibi seçeneklerden ziyade daha az işlem görmüş modellere yönelmelisiniz. Mesela külçe altın bunun en net örneğidir.

Ferdi Demirci