• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ALTIN (TL/GR)
  411,34
  % 0,25
 • 22 AYAR BILEZIK
  377,00
  % 0,80
 • ALTIN (ONS)
  1.698,02
  % 0,06
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.669,00
  % -0,11
 • YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ÇEYREK ALTIN
  670,00
  % -0,29
 • REŞAT ALTINI
  2.701,47
  % 1,09

Altın Kritik Teknik Seviye Kırılmış Oldu

Altın Kritik Teknik Seviye Kırılmış Oldu

Altın Kritik Teknik Seviye Kırılmış Oldu

Altın yatırımının güvenli liman olduğuna inanç halen daha sürüyor olsa da bazı grafikler bunun tam tersini söylemeye başladı. Aslında 2020 yılı altın yatırımcıları için harika geçmişti. Son dönemlerin en yüksek fiyat bandına tırmanan, ara ara düşü gösterse de kazandırmaya devam eden bir alternatifti. Yani bir noktada 2020’nin kazanç getiren yatırımları arasında yer alıyordu. Her ne kadar kabus gibi bir yıl geçirmiş olsak da 2020 altın fiyatları tatmin edici bir sonuç olarak görülüyordu.

Aynı tırmanışın yine süreceği ve altın piyasasındaki hareketliliğin devam edeceğine kesin gözüyle bakan uzmanlar ise yanıldı. Zira bu tırmanışın düşüşü çok hızlı gerçekleşti. Öyle ki 2021 altın fiyatları henüz ilk haftadan çakıldığı için kötü bir endeks başlangıcına imza attı. Çoğu zaman altını diğer değerli metallerle ve dövizlerle benzer bir grafik çizerken yakalayabiliriz. Dolayısıyla piyasayı bir bütün olarak ele almak gerek.

Altın Kritik Teknik Seviye Dikkat !

Burada ilk dikkat edilmesi gereken nokta Amerika’da tahvil faizi iken bir diğer nokta da dolarda gözlemlenen değer kaybı olmalıdır. Şu sıralar Türk Lirası karşısında dolar halen daha kontrollü düşüşünü sürdürüyor. Yine bunu takiben Amerika’da demokratik anlamda yaşanan kriz tüm bu piyasa hareketlerine tuz biber oldu. Eski başkan Donald Trump’ın yeni ABD başkanı Biden’e karşı yürüttüğü ya da bir şekilde desteklediği eylemler Beyaz Saray’ın fethedilmesine kadar ilerledi.

 

Halk sarayı basıp yağmalarken piyasalar hızlıca çakılmaya devam etti. Türkiye’de altın fiyatları için de bu durum önemli bir ivmenin işaretiydi. Çünkü altın ons fiyatı dalgalandıkça ülkemizde de çeyrek, gram, tam ve yarım altın fiyatlarında kaotik bir hareketlilik başladı. Bu dalgalanma 2021’in ilk haftasında çok belirgin bir düşüş olarak yorumlanırken bir başka analize göre kritik teknik seviyenin altına düşülmüş oldu.

Altın Kritik Teknik Seviye

Altın Kritik Teknik Seviye

Altın yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi olan kritik teknik seviye son derece bariz bir gösterge olarak kullanılıyor. Bunun için baz alınan ölçüt ise son 100 günlük grafik oluyor. Son 100 günün ortalamasının da altına inmesiyle birlikte altının toplam net değer kaybı %6 seviyesine ulaşmış oldu.

Tabii ki para piyasalarında yükseliş ve düşüş birbiriyle paralele hareket edebiliyor. Hatta bazı yatırımcılar için bu büyük bir fırsat olarak görülüyor. Temel matematik olarak ise düşüşte olan emtianın düşük fiyattan alınıp düşüş sonrası kazandığı ivmeden faydalanmak olarak değerlendirilebiliyor.

2021 altın yatırımı yapmak için bu pencereden baktığımızda gayet normal bir seviyeye gerilemiş durumda. Hatta şu sıralar 2,3 milyon olarak açıklanan uzun pozisyon yatırım oranıyla 2011 yılından bu yana en yüksek patlamalardan birisi bekleniyor. Tabii ki Eylül ayından beri yaşanan ufak düşüşler altın fiyatlarında yaşanacak patlama için bir sembol olarak yorumlanıyordu. 2021 başlarında gözlemlenen bu değer kaybı ise kısa sürede ciddi bir artış olacağı yönünde yorumlanabiliyor.

Paylaşımlarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
Ferdi Demirci