• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Altın Kolye Satarken Ne Kadar Değer Kaybeder ?

Altın Kolye Satarken Ne Kadar Değer Kaybeder ?

Altın Kolye Satarken Ne Kadar Değer Kaybeder?

Altın kolye genellikle özel günlerde hediye amacıyla tercih edilen ürünler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Uygun fiyatlarla alınabilir olması ve değişen ayarlarıyla her bütçeye hitap eden bir ürün oluşu, altın kolyenin yaygın olarak kullanılmasının en önemli sebeplerinden biridir.

Çoğunlukla ince bir zincir ve kolye ucundan oluşan altın kolye modelleri, 14,18 veya 22 ayar olarak satışa sunulmaktadır. Zincire ekli bulunan ve kişinin zevklerine göre farklı tasarımlar içeren kolye uçları ise, isimlerin baş harfleri, çiçek, hayvan, burç sembolleriyle çeşitlendirilebilmektedir. Peki, Altın kolye satarken ne kadar değer kaybeder?

Çok işçilik gerektirmeyen sembollerden oluşan kolyeler, basit kalıplarla üretildiği için hem alırken hem de satarken fiyatı beklentilerin çok da altına düşmez. Özellikle ucunda harf takılı kolyeler diğer modellere göre satışta daha az değer kaybı yaşadığından hem takı hem de yatırım amaçlı olarak alınıp satılabilirler.

Altın Kolye Satarken Ne Kadar Değer Kaybeder

Altın Kolye Satarken Ne Kadar Değer Kaybeder

Altın Kolye Satarken Değer Kaybeder mi ?

Tam tersine Yatırım Amaçlı Altın Kolye Almak Kazandırır Mı?

Altının alım-satım fiyatlarında fiyatı belirleyen en önemli unsur, ürünün ağırlığı ve imalatındaki işçiliktir. Altın kolyeler geleneksel olarak hediyelik eşya olarak kanıksanması sebebiyle yatırım amaçlı alınan bilezik, çeyrek altın veya cumhuriyet altını kadar değer kazanmaz. Ancak diğer bir taraftan, düşük değerlerde olan kolyelerin çok fazla işçilik barındırmayan modelleri küçük tasarruflarla alınabildiği için ileriye yönelik bir yatırım olarak değerlendirilebilir. Özel tasarım veya elmas, yakut, zümrüt pırlanta gibi değerli taşlarla birlikte tasarlanarak yüksek değerde üretilen kolye modelleri ise, nadir ürünler olarak değerlendirilir ve sahibinin beklentilerini her dönemde en üst düzeyde karşılayabilir.

Altın Kolye almak mantıklı mı ?

Kolye alarak bu birikimlerini yatırıma dönüştürmek isteyenlerin yapması gereken tek şey, işçilik payının düşük olduğu ürünleri tercih etmek olmalıdır. Çünkü işçilik payı altının satış değerlerini doğrudan etkileyen bir unsurdur. Öyle ki, bazı durumlarda altın kolyeler alış fiyatlarının altında rakamlara satılmaktadır. Küçük birikimlerini altın alarak değerlendirmek isteyenlerin yapması gereken şey, birikimleri belirli seviyeye geldiğinde bunu gram, çeyrek veya cumhuriyet altınına çevirmek suretiyle birikimlerini korumak olmalıdır. Aksi takdirde bu yatırımlarını kazanca dönüştürmek konusunda çok fazla aşama kaydetmeleri söz konusu olmayacaktır.

Bizde şimdi size soralım sizce Altın Kolye Satarken Ne Kadar Değer Kaybeder ?

Paylaşımlarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
Ferdi Demirci