• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ALTIN (TL/GR)
  411,34
  % 0,25
 • 22 AYAR BILEZIK
  377,00
  % 0,80
 • ALTIN (ONS)
  1.698,02
  % 0,06
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.669,00
  % -0,11
 • YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • ÇEYREK ALTIN
  670,00
  % -0,29
 • REŞAT ALTINI
  2.701,47
  % 1,09

Altın Hesabı Açmak

Altın Hesabı Açmak

Altın Hesabı Yatırım İçin Uygun Mu? Altın evde mi durmalı yoksa banka altın hesaplarında durabilir mi ? Güvenli tercih hangisidir ? bu tip merak edilen soruları bu makalemizde ele almış bulunuyoruz. Gelin birlikte inceleyelim.

Altın için düşündüğünüz yatırım şekli birbirinden çok farklı olabilir. Örneğin günümüzde yastık altında altın biriktirme devri neredeyse tarih olmak üzere. Bunun en büyük sebeplerinden birisi bankaların sunduğu fırsatlar oldu. Ancak aklınıza hemen gelen altın hesaplarından söz etmiyoruz. Temel anlamda insanların evlerinde altın saklama geleneklerini bitiren en önemli adım kiralık kasalar oldu. Yıllık çok cüzi bir miktar ödeyerek müşterisi olduğunuz bankada kiralık bir kasa kiralıyorsunuz.

Altın Hesabı Yatırım İçin Uygun Mu?

Bu kiralık kasada altın tutmak evde tutmaktan kat ve kat daha güvenli oluyor. Üstelik farklı bir emtia olarak değil yine fiziksel olarak altın yatırımı yapmış oluyorsunuz. Altınlarınızı kasadan dilediğiniz zaman alabiliyor, dilediğiniz zaman üstüne altın ya da farklı bir emtia ekleyebiliyorsunuz. Bu algı zaman içerisinde daha da dijitalleşti ve yerini altın hesabına bırakmaya başladı.

 

Artık dijital bankacılık uygulamalarında dahi banka altın hesapları olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Burada ise altına yatırım yapmak için sebepleriniz arasında olan fiziksel emtia kuralından biraz sıyrılmak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü bir altın hesabı açtığınız zaman bu hesap içerisindeki tüm hareketleriniz altın kuruna göre şekilleniyor olsa da fiziksel olarak bir altına sahip olmuyorsunuz.

Altın Hesabı

Altın Hesabı

Bankanızda açtırdığınız altın hesabınıza bir küçük altın ile yatırım yapmaya başlıyorsunuz. Altının değeri kadar miktarı ödediğinizde altın hesabınıza bir küçük altın işleniyor. Bu noktadan sonra küçük altının değeri düştüğünde zarar, yükseldiğinde ise kâr etmeye devam ediyorsunuz. Yani bir bakıma elinizde duran fiziksel altından hiçbir farkı olmuyor. Aradan haftalar geçtikten sonra bir küçük altın daha yatırmak istiyorsunuz. O anın güncel altın kuru üzerinden bir küçük altın değeri kadar daha yatırım yapıyorsunuz. Bu kez hesabınızda iki küçük altın gözüküyor.

 

Ancak bu hesabınızdan doğrudan bankadan tahsil edebileceğiniz fiziksel bir altın bulunmuyor. Tabii ki banka güvence olarak sizin yaptığınız yatırımı rezervinde tutuyor. Ancak tamamıyla altının seyrine bağlı olarak size nakit olarak çekim şansı sunuyor. Eğer bankaya altın yatırımı yapmak ve bunun fiziksel olarak gerçekleşmesini istiyorsanız kasa kiralamak tek seçeneğiniz olacaktır.

 

Bankalar ayrıca banka altın hesapları için birkaç farklı seçenek sunabilirler. Örneğin vadeli ya da vadesiz olarak hesabınızı açabilir, alım satım işlemlerindeki komisyonlarda farklı seçenekler elde edebilirsiniz. Yine vadeli veya vadesiz nakit hesabınızdan ya da kredi kartınızdan altın hesabınıza düzenli birikim talimatı verebilirsiniz. Bu kapsamda her ay belirlediğiniz para tutarı ya da belirlediğiniz altın gramı kadar alım yapılır.

 

Altın fonları ise bir başka seçenek olarak düşünülebilir. Banka tarafından sunulan bu hizmet size altın dışında altın odaklı farklı finansal emtialara yatırım yapma şansı sunar. Borsada işlem gören kağıtlar, menkul kıymetler ve repo olarak farklı varyasyonları ile kazandırabiliyor. Sabit gelir için ideal bir yatırım metodu olarak düşünülebilir.

Paylaşımlarımız kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
Ferdi Demirci