• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Altın Fiyatları Neye Göre Artar?

Altın Fiyatları Neye Göre Artar?

Altın Fiyatları Neye Göre Artar?

Altın gibi bir emtia için yatırım yaparken ne kadar düştüğüne ya da ne kadar yükseldiğine bakmamak olmaz. Genel geçer bir tabirle uzun vadede kesinlikle kazandıracak bir yatırım olduğu düşüncesi ise gerçekten yaygın. Yine de bu noktada altın fiyatları için hangi kıstasların söz konusu olduğu ciddi bir biçimde merak ediliyor. Yani fiyatları aşağıya çeken ne diye merak etmeden duramıyoruz. Aynı durum karşı ivme için de geçerli. Ne oluyor da altın yükseliyor sorusunun cevabı belki de yapacağınız yatırımın tarzını belirleyecektir.

Ülkemizde yatırım denince ilk akla gelen altın tabii ki arz talep dengesine göre fiyat anlamında hareketlenmeler yaşıyor. Fakat bu arz talebi Türkiye’de altın yatırımı yapan kitle oluşturmuyor. Genel anlamda global piyasaya bakıldığında en dikkat çeken emtiaların başında altın gelmektedir. Yani ülkemizle sınırlı değil tüm dünyanın arz talep dengesi gözetilmelidir.

Altın Fiyatları

Dünyada ülkeler arası saat farkı olması ekonomik pencereden bakıldığında bir dezavantaj olmuyor. Altın piyasasına yatırım yapabilmek için ilk açılan borsaları da takip etmeniz gerekiyor. Yeni günü ilk karşılayan Uzakdoğu ülkeleri bizden saat farkı nedeniyle çok önceden aktif oluyor. Haliyle arz talep döngüsü burada başlıyor. Ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa borsaları ardı sıra açılmaya başlıyor. Mesela Türkiye’de borsa işlemlerinin tamamlandığı saatlerde de saat farkından dolayı Amerika Birleşik Devletlerinde yeni açıldığını görüyoruz.

Altın Fiyatları

Altın Fiyatları

Bu borsaların tümünde altın işlem görüyor ve gerçekten yoğun bir emtia olmasından ötürü değerler oynuyor. Yalnızca Türkiye odaklı düşünerek altın yatırımı yapmak ise tam manasıyla doğru olmayacaktır. Aynı şekilde yatırım hacminin yanı sıra rezerv miktarına bağlı olarak bazı değişkenler görebiliyoruz. Misal Amerika Birleşik Devletleri rezerv bakımından oldukça önemli bir noktada yer alıyor. Dolayısıyla ülkede yaşanan tüm sıcak gelişmeler altın ve döviz piyasası için dalgalanmaya sebep oluyor.

Türkiye altın rezervi

Her ne kadar yüksek seviyelerde olsa da Avrupa gibi daha büyük piyasaların altında kalıyor. Çünkü ne kadar yüksek rezerv o kadar güçlü bir piyasa anlamına geliyor. Bir emtianın çok talep görmesi fiyatında bariz bir yükselişe işarettir. Aynı şekilde arzın yüksek olması değerini kaybetmesine yol açar. Bir bakıma yüksek rezerve sahip olan ülkelerde ters orantı gibi değerlendirilebiliyor.

Altına olan arz talep

Fakat altın rezervi ve altına olan arz talep döngüsünü tek başlarına ele alamayız. Altın dahil pek çok yatırım aracında küresel faaliyetler devreye girer. Küresel ölçekte nakit akışı ve reel faiz oranları yatırımlarda önemli unsurlardır. Yine enflasyon global olarak bir piyasa dengesine dönüşebilir. Risk faktörleri, yatırımcıların likit akışları ve son olarak ülke bazında uygulanan merkez bankası faizleri kıstaslar arasında sayılabilir. Dışarıdan kolayca manipüle edilememesinde de bu noktalar önemlidir. Daha fazla kazanmak için uzun vadede tutulmasının ve pozitif bir ivme yakalamasının da bununla ilişkilendirilebileceğini vurgulayalım.

Yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir.
Ferdi Demirci