• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Altın Bozdururken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Altın Bozdururken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Altın Bozdururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Zarar Etmeden Altın Bozdurmak ? En iyi Altın Ne Zaman Bozdurulur? Altın Bozdurmak İçin En İyi Zaman Ne Zaman ? Altın Bozdurmak Doğru Zaman mı ? Altın Bozdururken Zarar Etmeyin

Altın genellikle yatırım amaçlı olarak kullanılan bir tasarruf aracı olsa da, bazı acil durumlarda veya farklı yatırım planlamaları gereğince bozdurmak gerekebilir. Bu gibi hallerde altının gerçek değerinden bozdurulabilmesi için bazı hususlara özen gösterilmesi gerekir. Altın bozdururken dikkat edilmesi gerekenler, değerinin minimum seviyede azalmasını sağlar. Altının değeri aslında alım sırasında belirlenir. Çünkü süs amacıyla yüksek işçilikle tasarlanan takıların satış değerlerinin düşeceği herkesin malumu olan bir durumdur.  Bu sebeple altının değerini alım aşamasından planlayarak değerini muhafaza etmek gerekir. Peki, zorunlu hallerde bozdurularak insanların ihtiyaçlarını giderebilmelerinde olanak sağlayan altını bozdururken nelere dikkat etmek gerekir?

İşçilik Gideri Olan Altınların Bozdurma Sırasında Fiyatları Düşer

Genellikle kullanıma yönelik olarak üretilen takı çeşitleri olan bilezik, kolye, küpeler belli madenlerle karıştırılarak elde edilen alaşımlardan üretilmektedir. İmalatı sırasında yoğun işçilik gerektiren bu ürünler, bozdurulduklarında işçilik payı düşülerek değerlendirilmektedir. Bu sebeple altını yatırım aracı olarak düşünen ve ihtiyacı olduğunda bozduracağının bilincinde olan tüketicilerin fazla işçilik gerektirmeyen gram, çeyrek, Cumhuriyet, Reşat altını, külçe altın vb. saf altından üretilen tasarımlara yönelmesi gerekir. Böylece bozdurmak zorunda kaldığınız altınlarınızdan daha yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Bozdurulacak Altının Kaç Gram Olduğunu Bilmeniz Gerekir

Altın gram hesabıyla satılan nadide bir madendir. Alım veya satımında çok küçük oranlarda yapılması muhtemel hatalar sebebiyle yüksek miktarlarda zarar edilebilmesi söz konusu olabilir. Eğer altınlarınızı çok güvendiğiniz bir yerden bozdurmayacaksanız, satış işleminden önce altınınızın kaç gram geldiğini mutlaka öğrenmelisiniz. Zorunlu olarak herhangi bir kuyumcuda bozdurmak zorundaysanız, tartı aletinin sizin tarafınızdan görülebilir bir yerde olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Sahip Olduğunuz Altınların Ayarlarını ve Ticari Bedellerini Bilmelisiniz.

Herkesin malumu olduğu gibi altınlar farklı ayar dereceleriyle satışa sunulan kıymetli madenlerdir. Saf olmayan altınlar farklı madenlerle belli oranda karıştırılarak daha uygun fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Her bir ayarın kendine has piyasa satış fiyatı bulunduğundan bozdurmaya karar verdiğiniz altınların kaç ayar olduğuna dair bilgi sahibi olmanız gerekir. Altın bozdurmaya karar verdiğiniz dönemleri, altının yükseliş trendine girdiği dönemlere denk getirmeniz de bozdurma sonucunda çok daha az kayıp yaşatacaktır.