• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ALTIN (TL/GR)
  457,21
  % -0,42
 • 22 AYAR BILEZIK
  415,73
  % -0,16
 • ALTIN (ONS)
  1.743,90
  % -0,66
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.917,00
  % -0,40
 • YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • ÇEYREK ALTIN
  729,00
  % -0,40
 • REŞAT ALTINI
  2.949,47
  % 0,69

Altın Hafta Boyunca Kaybettirdi ve Borsa Kazançlı Hale Geldi

Altın Hafta Boyunca Kaybettirdi ve Borsa Kazançlı Hale Geldi

Altın gibi yatırım araçlarının herkes için favori olduğunu söylemek gerek. Fakat yine de şu sıralar biraz daha endişeli yaklaşılıyor. Buna sebep olan nokta ise aşırı derecede dalgalanmaların yaşanması ve sert düşüşlerin ardı arkasının kesilmemesi. Geriye dönük baktığımızda 2020 yılı içerisinde zirve noktalarından birisine ulaşan altın fiyatları 2021 itibariyle düşüşe geçti. Yeni yılık ilk haftasını takiben ikinci haftasında da durum pek değişmedi.

 

Halen daha sert düşüşünü sürdüren altının yatırımcıları ikiye böldüğünü bile görebiliyoruz. Genel geçer bir algıya göre bir emtia değeri düşükken satılmamalıdır. Yani eğer altın yatırımınız varsa altın düştüğü için yatırımınızı bozmak mantıklı olmayacaktır. Bu bariz bir zarar olarak nitelendirilebilir. Tabii ki bu koşulda piyasaları iyi okuyup analiz etmek önemli bir hal alıyor. Çünkü her düşüşün ardından çoğu emtia için kademeli bir yükseliş grafiği söz konusu olabiliyor.

 

Eğer yatırım için farklı bir enstrümana geçmeyi düşünüyorsanız bunu yükseliş trendine geçtiğinde yapmanız daha az zarar etmenizi sağlayabilir. Ancak şu sıralar altın düştüğü için satmak size kaybettirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

 

Her zamanın güvenilir yatırımı olarak anılmasına karşılık bu haftanın zarar edeni altın oldu. Dolayısıyla zarar eden yatırımcılar altına yönelenlerdi. Ancak aynı durumla karşılaşan bir grup daha var. Bunun içinse döviz yatırımcılarını baz alabiliriz. Maalesef ki altın ve döviz bu hafta tamamıyla korelasyon dengesini koruyarak hareket etti. Yatırımcılarına kaybettirmesinin dışında borsada da pozitif yönde bir ivmeye sebep oldu. 2021 altın fiyatları her zaman böyle gitmeyecek olsa bile ilk iki haftalık grafik tatmin edici seviyelerden çok uzaktaydı.

 

Günümüz yatırım araçlarında borsaya duyulan ilgi günden güne artıyor. Yerli hisse senetlerinin yanı sıra yabancı hisse senedi alım satımı için de pek çok platformun var olması buna sebep oluyor. Global olarak alım satım yaparken ise altın gibi yüksek dalgalanmalara daha az rastlayabiliyoruz. Tabii ki bu algının oluşmasında ani fiyat sıçramalarıyla hisse senetlerinin çok kazandırması ciddi bir etken oldu.

 

Teknolojinin gelişmesi borsa ve yatırım aşamalarında büyük kolaylıklar sağladı. Evimizin konforundan ödün vermeden cep telefonumuzdan, tabletimizden ya da bilgisayarımızdan sorunsuz bir biçimde yatırım yapabiliyoruz. Aynı durum altın piyasası için de geçerli. Burada tek karar vermeniz gereken detay ise hangi emtia üzerine yatırım yapacağınız.

 

Piyasayı okumak ve daha doğru bir hamle yaparak kazanmak için tüm ivmeleri takip etmeli, grafikleri iyi yorumlamalısınız. Altın yükselişi ne zaman gerçekleşir hiç kimsenin net bir fikri yok. Ancak ekonomistlere göre Covid-19 ile birlikte dalgalanmaların son derece dengesiz olduğu öne sürülüyor. Diplomatik ve siyasi krizler ise buna daha fazla maruz kalmamızı sağlıyor. Yakın gelecek çok daha stabil bir piyasa değerine ulaşmasını sağlayabilir.